Забрани и народни поверия за Вълчите празници
С празника на Свети Мина идват и Вълчите празници
От 11 ноември - Деня на Свети Мина започват „Вълчите празници”. Продължават 10 дни - до 21 ноември. Редица народни поверия и забрани са свързани с тези Вълчи дни:
* Строго се спазва полово табу - за да се роди здраво и генетично необременено потомство.
* Жените замазват с кал пода край огнището, за да замажат символично очите и устата на зверовете.
* Жените зашиват с червен конец краищата на полите си, а ножовете и ножиците ги връзват с червен конец за да „зашият” устата на вълците.
* През Вълчите дни стопаните не се докосват до остри предмети и сечива, тъй като те семантично визират вълчите зъби.
* Забранява се всякаква работа с вълна - жените не трябва да предят, тъчат или шият дрехи от вълна. Ако не се спазват тази традиция, се смята, че вълци ще изядат овцете и овчарите.
* Не се секат дърва, не се мие и не се пере.
* Забранено е и изхвърлянето на пепелта от домашното огнище, защото се смята, че чрез нея вълците подобряват и активизират размножителните си способности.
* По време на Вълчите празници трябва да се избягват всякакви конфликти и междуличностни противоречия.
* Много строго се спазва забраната да не се крои и шие дреха за мъж на този ден, защото ако го срещне вълк в гората, ще го нападне и изяде. Народна приказка разказва как човек изул цървулите си, които били изработени през „Вълчите празници”, за да се спаси от вълк.
* Не се излиза през залез слънце на тези празници, защото се смята, че е опасно и хората могат да се разболеят от тежка болест.
* Най-важната забрана е: да не се произнася името на вълка, а да бъде наричан с други имена - като "братята", "братя-душмани", "онези" и др.