Единственият „Празник на мекицата“ в България и Цвети Терзиева
За трета поредна година в центъра на село Буховци ухаеше на вкусни и топли мекици. Хората се събраха на единствения по рода си у нас „Празник на мекицата“. Той се провежда на Кръстовден и е посветен на едно от най-традиционните тестени произведения за страната ни – мекицата. |
|
Тази година интереса беше много голям. Вкусът и аромата привлече малки и големи на празника.
Мекиците бяха приготвяни на жив огън на открито, така както са го правили нашите баби преди години.
Всеки от посетителите можеше да се включи в направата на мекици. Младата занаятчийка Цвети Терзиева от Разград показа своите кулинарни умения.
Майсторката на плетивото съвмести древния занаят - плетенето с приготвянето на мекици по стара българска рецепта. Мекицата е традиционно българско ястие със славянски произход.
Проведе се интересно състезание – участниците се разделиха по двойки и единият със завързани очи трябваше да нахрани другия с мекици.
Играта предизвика смях и настроение. В състезанието се включиха Явор Куюмджиев и д-р Първанова. Накрая двойките трябваше да спукат бързо и по един балон!
Най-бързо се справиха със задачата две деца от селото, които кметицата Здравка Бонева награди с грамоти.
Кръшни хора се извиха по време на приготвянето на вкусните мекици. Проведоха се конкурси за най-вкусна, най-нестандартна и за най-голяма мекица. За майстор на месенето на тесто бе обявен Добрин. Присъстващите на празника успяха да дегустират различни видове кулинарни изкушения направени от тесто.
На вкусното шоу традиционни български плетива показа Цвети Терзиева, член на Занаятчийска камара Търговище.
На нейния щанд посетителите имаха удоволствието да се насладят на майсторски плетива.
Мнозина се възползваха от възможността и се сдобиха с плетени уникати за спомен и подаръци. А някои с интерес увековечиха Цвети Терзиева и нейните ръчно изработени изделия.
С представянето на българските народни занаяти пред широка публика Цвети Терзиева поддържа жив интереса към тях. Нейните участия в различни етнографски райони от страната ни запазват и развиват културните традиции като стимулират придобиването на занаятчийски умения у по-младите поколения. Повече за изявите на Цвети Терзиева