Първият етноколан на Цвети Терзиева
Майстор Цвети Терзиева, известна с художествените си плетива разшири обхвата на знанията и уменията си в народните занаяти.
След като се запозна със старата българска традиция плъстене на вълна, вниманието и бе привлечено от занаята етноколани - тъкани на кори. Това древно изкуство предоставя големи възможности за творчество и себеизява, а тъкан колан днес може да бъде чудесен аксесоар за модерна рокля.
На нейната покана за демонстрационни уроци се отзова Мариета Недкова - майстор художествен текстил в ЗМНХЗ, една от малкото хора в България, които владеят изкуството тъкане на колани на кори.
С нейно съдействие инж. Цвети Терзиева организира курс в хотелски комплекс "Лес" в Разград, като предостави възможност на всички желаещи да усвоят тънкостите на този древен занаят, който в България е спрял да се практикува.
Сложната на вид техника на плетене заинтригува майстор Цвети Терзиева и тя с голямо желание изработи първия си колан, тъкан на кори.
Магията на древния занаят завладя всички участнички в обучителната програма, въпреки че тази важна част от традиционната българска носия - коланът се оказа изключително труден за изработка.
Тъкането „на кори“ изисква станът да се захване от двете страни на греда или дърво и да се тъче във въздуха. Най-важни са „корите“ - от тънки квадратни дъсчици или твърд картон.
След насноваването на стана започва истинското тъкане. Неговата сложност се състои в изчислението при преплитането на вътъка и основата, така че да се получи желаният орнамент.
Изображенията на вече готовия колан разкриват неговата магическа сила. Разнообразието от багри и фигури изразява магията на самобитността.
Съчетанието на нишките в различни цветни елементи, носят послания, затова коланът е вид талисман.
Разкривайки магическата сила на тъкането на колани на „кори“, майстор Цвети Терзиева съхранява старинния занаят, като идеята е да се предава на поколенията.
Майстор Цвети Терзиева е радетел на българската духовност. Създава уникални колекции, предава знанията си в организирани от нея работилнички и обучителни курсове, опазва и популяризира богатото духовно наследство на предците ни и дава своя принос в европейското и световно културно наследство.