Първите мартенички в Разград се появиха в НАП
Първите мартенички в Разград се появиха в НАП. Те са дело на майсторката Цвети Терзиева.
След като началото вече е поставено се очаква в най-скоро време улиците на Разград да грейнат с търговци на мартеници. Мартеницата е типична единствено за България. Българската традиция да се връзва мартеница на 1 март не е прекъсвана от повече от 1300 години.
Майсторката на художествени занаяти Цвети Терзиева разказа за своите хрумки на мартеници за 2017 година:
„Постарах се да направя един преход в мартениците със стари позабравени техники, съчетани в нов по-модерен стил. Отнеми доста време, но се надявам да впечетля моите почитатели.
Използвала съм техниката тъкане на колани на кори - не правя колани, а изработвам гривни и колиета. Тъкане на колани е много древен занаят и майсторите в България се броим на пръсти. Сътворила съм и забавни колиета с техниката плетене на пръсти.
Друг традиционен български занаят, с който съм изработила креативните си мартенски творения - това е тъкане на стан, но аз не тъка черги, а тъка кукли.
Тази година съм наблегнала на кукли от царевица.
Минитюрни пана
Влюбени котки
Изработила съм Пижо и Пенда в различни сюжети от българския бит с закачливи фолклорни мотиви“
Мартеницата е символ на здраве, дълъг живот, плодородие и изобилие. Изработва се от усукани памучни или вълнени конци. Основните цветове са бяло и червено.
Белият цвят на мартеницата първоначално е символизирало мъжкото начало, силата, но по-късно под въздействието на християнството, цветът обозначава радостта, красотата, чистотата и непорочността. Белият цвят е цветът на Христос.
Червения цвят е женското начало, здравето. То е знак на кръвта, на зачеването, на раждането. Първоначално женските сватбени носии са били червени.