Капански китки на майстор Цвети Терзиева красиха Празника на розата в Карлово
Карлово отбеляза Празника на розата с майстор Цвети Терзиева. Чрез нея гостите се докоснаха до старинните български занаяти плъстене и избработка на капанска камилчена китка.
Рекорден брой туристи от 15 държави присъстваха на Празника на розата в Карлово, за да се порадват на божествената красота и аромата на маслодайна роза. Честванията започнаха с древния ритуал Розобер в розовите градини край града.
В емблематичния Исторически музей в Карлово - в двора на музея можеше да се наблюдава розоваренето и целия процес, през който преминават розовите цветове за добиване на розово масло, като се използват съдове от 18 век.
Тук историята и старинните занаяти оживяваха с песента на старите гайтанджийски чаркове и аромата на старинната гюлпана. Грееха розите на оригиналните карловските черги и китеници, отлично съхранени и изтъкани преди повече от 100 години. Ароматът на розово масло от конкумите в розоварната изпълваше въздуха. Гостите се запознаха с историята на розопроизводството в Карловския район с изложбата и презентацията на български и английски език и се насладиха на вкусното сладко от рози, ароматния ликьор и чай от рози. Докоснаха се до старинните български занаяти, представени от майсторите в занаятчийското изложение.
Заедно с демонстрациите по розоварене по стара технология, плетене на гайтан с автентичен чарк, акцент в Историческия музей, бе демонстрирането на старинния български майсторлък изработка на уникалното цвете на капанците - традиционния им накит - Капанската китка от майсторката на Художествено плетиво инж. Цвети Терзиева, която пристигна в долината на розите от гр.Разград по покана на музея.
Хиляди хора, сред които и много туристи от Франция, Тайланд, Италия, Япония, Китай, Белгия, Холандия, Австрия, САЩ и др., се стекоха в музея да наблюдават майсторката на художествено плетиво инж. Цвети Терзиева.
Капанската китка е една от емблемите на Лудогорието и е сред най-красивите и неповторими образци на народното изкуство. Този неповторим български атрибут не се среща никъде другаде в света, освен из капанските села в Разградско.
Посетителите не спираха да споделят възхищението си от красотата на капанското украшение за моми и момци, от пресъздаването на живите български традиции и обичаи от майсторката на художествено плетиво инж. Цвети Терзиева.
Впечатлени от демонстрациите някои опитаха сами да изработят капанска китка под ръководството на майстор Цвети Терзиева и с гордост застанаха зад обектива с необичайния си накит.
Освен капанска китка майсторката на народния занаят Художествено плетиво инж. Цвети Терзиева демонстрира и старинния български занаят плъстене.
Мнозина се снимаха за спомен с майсторката и с нейния уникален щанд.
Празникът на розата в Казанлък е първият в България и има дългогодишна традиция. Първи казанлъчани през 1903 г. организирали празник в чест на розата, цветята и плодородието, на красотата и с благодарност за поминъка на Розовата долина. Днес празникът е съхранил най-съществената част от древните ритуали, като пресъздава радостта от настъпващия розобер и гостоприемството на трудолюбивите казанлъчани.