Първи Национален събор на староселци с майстор Цвети Терзиева
Досега няма провеждано мероприятие от такъв мащаб, включващо всички „староселци“ от страната
Първи събор на староселци събра млади и стари, благодарение на културната организация „Старо село – живот и традиции“, която бе подготвила всеобщност, приветливост и гостолюбие.
В България има 5 села с името Старо село, но и още четири с близки имена като Старосел, Староселци, Старо селище.
На събора успяха да дойдат гости от 7 от различни краища на страната.
Тези селища не са случайни, те са запазили спомена, че в тях е имало живот отдавна и се припознават взаимно като такива. Затова съборът беше поздравен от Министерството на културата и намери подкрепа от Националния научен експедиционен клуб на ЮНЕСКО.
Майсторката на традиционния български занаят Художествено плетиво инж. Цвети Терзиева представи своите креативни изделия на Първия Национален събор на староселци.
Традиционният български занаят Художественото плетиво е една своеобразна приказка от багри и форми – символи на здраве и благополучие, които инж. Цвети Терзиева майсторски вплита в своите новаторски изделия.
Майстор Цвети Терзиева работи с много фантазия и усет за красивото. Тя е млада, очарователна, с висше образование и няколко професионални квалификации … "Плетенето ми е хоби – разказва майсторката - Мога да плета почти всичко, плетивата са ми слабост.“
Материалите, с които работи майстор Цвети Терзиева са от чиста естествена вълна. Те са специално избрани, претърпели са старателна предварителна обработка.
Освен изработвеното на автентични старовремски български вълнени изделия, които открива по музеите в страната, майстор Цвети Терзиева набляга на създаването на авторски модели.
Майстор Цвети Терзиева е участвала на много международни и национални изложения и фестивали в България и чужбина. Представяла е редица самостоятелни изложби.
Съборът на староселци приключи с представянето на един от обектите на нематериално наследство на България в ЮНЕСКО, а именно – Нестинарски обичай.
За да бъде всяка следваща година по-колоритен фестивала, домакините се канят да разширят програмата като включат освен фолклорен мотив, също така и характерно ястие за съответния район, както и да поканят още староселци, и представители от Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, както и Гърция.
Така от следващата година, фестивалът ще се превърне от Национален в Международен.