Тиквен маратон донесе ПЪРВО място на майстор Цвети Терзиева
ПЪРВО МЯСТО в Конкурса „ТИКВЕНИ ИЗКУШЕНИЯ“ за любители готвачи заслужи майстора на Художествените занаяти инж. Цвети Терзиева
Кулинарните празници и фестивали в България са традиции от десетилетия насам и наред с голямото разнообразие в българските народни обичаи, храните също намират своето място в празниците на нашенеца.
Всяка есен китният български град Севлиево е домакин на особено колоритен фестивал – Празникът на тиквата, който събира хиляди жители и гости в центъра на града. Тази година събитието съвпадна с 100-то юбилейно издание на традиционния есенен панаир, деня на света Петка българска - закрилницата на Севлиево и Деня на града.
Празникът на тиквата в Севлиево се проведе за седемнадесети път и така местните жители потвърдиха славата на града, спечелил си името Тиквенбург. Домакините бяха предвидили игри за малки и големи, ателиета, музика, танци, награди и изненади. През всички дни в централната градска част имаше Зона на занаята и тиквени кулинарни кътове.
Специални гости на Тиквения маратон бяха Герасим Георгиев -Геро и Ути Бъчваров.
В празничните дни жителите и гостите на града станаха част от "Тиквеното парти" и Кулинарното шоу с изложба и награди, на които бяха представени интересни видове тикви и дегустация на ястия от тикви. Още в ранния предиобед пригладняло за тиквени изненади множество се събра на централния градски площад "Свобода", където се намира символа на града - Паметника на свободата.
Приготвянето на традиционните за балканския край изделия от тикви бяха оценени от професионално жури с председател кулинарния спец Ути Бъчваров и Геро, които се посветиха на дегустация на разнородните ястия.
Оспорвана кулинарна надпревара се оформи на тиквено вкусния и цветен празник на севлиевци, в която единственото задължително условие беше използването на тиква.
ПЪРВО МЯСТО в Конкурса „ТИКВЕНИ ИЗКУШЕНИЯ“ за любители готвачи заслужи инж.Цвети Терзиева, която е известна с многостранните си интереси. Тя е Майстор на народния занаят „Художествено плетиво“, Магистър психолог, арттерапевт, трудотерапевт, инженер биотехнолог, готвач, както и учител по биология, химия и приложно-технически дисциплини.
Инж. Цвети Терзиева е потомка на майстор готвач и неведнъж се е включвала в кулинарни изложби, като по този начин продължава традицията да се реализира в изкуството на кулинарията. Нейната любов към домашно приготвените изделия многократно ѝ е носила висока оценка и заслужени награди за неповторимите ѝ вкусотии.
Поредното отличие от такъв професионалист като Ути Бъчваров на Празника на тиквата донесе много радост и признание на инж. Цвети Терзиева за добре свършената работа. Трудът ѝ бе достойно възнаграден.
За нейния уникален крем с тиква Ути Бъчваров коментира при връчването на наградата пред възхитения поглед на събралите се гости:
„Специалното отличие е за Цветалина Терзиева и нейното креееемче с тиква.
- Цвети, СТРАХОТНО кремче!!! Много ти благодаря!!! ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!!
Направо, Геро, ууаауу, да си сипеш едно малко безалкохолно уиски и да удариш едно кремче!“
На което Геро отвърна: „Досега не съм пил безалкохолно уиски“
А Ути отсече: „Ето, може! Вече трябва да се учим и на безалкохолни уискита с кремче от тиква.“
Популярният водещ и артист Геро също поздрави Цвети за вкусното тиквено изкушение.
Тиквените декорациите в Севлиево бяха страхотни.
Спомен от вълшебния празник на севлиеци бе срещата на Цвети Терзиева с талантите от Монтана.
Тиквеник с рекордна дължина беше разрязан в Севлиево за обичайния празник на тиквата. Сладкишът бе дълъг 330 метра и за приготвянето му са били нужни 170 кг тиква и 77 кг кори.
На площада пред Община Севлиево се изви и голямо хоро.
„Празниците на Севлиево“ свързани с този емблематичен за града оранжев зеленчук преминаха със заря от есенни цветове, аромати и музика.
Майстор Цвети Терзиева благодари на Община Севлиево, гостите, жителите и журито за страхотния Тиквен маратон, перфектната организация и добро настроение!