Автентичен хърцойски обреден хляб носи отличие на майсторката на Народните художествени занаяти инж. Цвети Терзиева
Празник на хляба в село Ресен с майсторката на Народните художествени занаяти инж. Цвети Терзиева
Отново е лято и в разгара на жътвата се проведе Десетото юбилейно издание на Празникът на хляба под надслов: „Никой не е по-голям от хляба” в село Ресен, намиращо се в долината, където река Негованка се влива в река Росица, познато с изключително разнообразна и красива природа.
Казват, че има ли хляб, има и празник! Емблематичното събитие както винаги събра малки и големи жители и гости на великотърновското село, които в атмосферата на автентични изпълнения и отрупани с ръчно направен хляб маси, имаха възможност да се веселят, да танцуват и да празнуват.
Всички гости и самодейци бяха посрещнати по стара българска традиция с хляб и сол.
Всеки можеше да си опита и от вкусните ресенски мекици.
Празникът на хляба беше с конкурсен характер в два раздела: Автентичен фолклор и Кулинария – с категории: „Автентични обредни хлябове „ и „Съвременна кулинария”.
На сцената се изявиха многобройни групи и индивидуални изпълнители, които вдигнаха градуса на настроението с богата фолклорна палитра от песни, танци, носии и представяния на старинни обичаи.
Да покажат талант в тънкостите на месенето на различни видове хляб, домашно приготвена погача или питка и за допълнителен колорит на празника в сградата на Читалище "Народна просвета-1874“ се бяха събрали майстори на хляба и тестените произведения.
Майсторката на Народните художествени занаяти инж. Цвети Терзиева отново се изяви като кулинар. След като наскоро нейният специалитет завладя кулинарния спец Ути Бъчваров и ѝ донесе първо място, тя запретна ръкави на вкусния и весел Празник на хляба и се впусна в поредното кулинарно предизвикателство.
Оценката на участниците направи компетентно жури с председател акад. д-р Иван Симеонов – специалист по етнография и материална култура и членове: Архимандрит Георгий – игумен на Преображенския манастир, родом от с.Ресен и пазител на изконните ресенски традиции и Цанка Добрева – художествен ръководител на самодейните колективи към Народно читалище „Народна просвета 1874“ с.Ресен и почетен читалищен деятел.
Майсторството на инж. Цвети Терзиева ѝ донесе общонародно признание, като нейния хърцойски обреден хляб зае ТРЕТО място в раздел „Кулинария“ категория „Автентични обредни хлябове“.
Тя получи плакет, диплом, грамота и предметни награди за отличните си кулинарни умения и познаването на традициите в приготвянето и консумирането на хляб - една характерна черта от националната ни идентичност, съхранена и предавана от поколение на поколение.
Месенето на хляб е една от най-старите практики в историята на човешката цивилизация, а за нашите предци приготвянето му е свещенодействие. Във всички времена, при всички народи, още от древността хлябът е символ на святост.
Хляб е свещена дума за един велик народ - българския. Той крие в себе си традициите, обредите на България. Има определено значение и той не е само ежедневието, а и духа на предците ни. Притежава всички спомени, свързани с българските традиции, припомня за миналото ни. Има душа, носи велики, щастливи и тъжни мигове. Съхранява нашите радости и мъки. Това е основният замисъл на този празник. Запазване и предаване на бита и обичаите ни от поколение на поколение. За да може младите да се запознаят с традициите и да ги уважават.
Никой не е по-голям от хляба.
Организатори на празника са Народно читалище „Народна просвета 1874” с.Ресен в партньорство с Кметство Ресен, Община Велико Търново , Хлебозавод „Яна -1” и ЕТ ”Фоер-Петър Добрев”.
Майстор Цвети Терзиева благодари на организаторите за топлото и сърдечно посрещане, за специалния, вълнуващ и незабравим Празник на хляба!
Специални благодарности на Венета Попова!!!