БТА: С ръчно изработените си изделия майсторка от Разград съхранява българските занаяти
БТА публикува обширно интервю с майстор Цвети Терзиева: С ръчно изработените си изделия майсторка от Разград съхранява българските занаяти
Разград, 27 февруари /Садет Кърова, БТА/
С ръчно изработените си изделия майсторката на художествено плетиво инж. Цвети Терзиева съхранява и популяризира българските занаяти и приложни изкуства, и възпитава в младите усета към естетиката и магията на изкуството. Това сподели пред БТА занаятчийката от Разград. Тя е член на Регионалната занаятчийска камара в лудогорския град. Завършила е техникума по облекло, а висшето си образование в Русенския университет.
"Плетените ми издeлия са много различни от традиционните в детските магазини и още при първата среща с тях приковават погледа. Кой би повярвал, че на една кука с прежда могат да се изплетат арт играчки, бижута, сувeнири, които да доставят радост на малки и големи", разказва Терзиева. Тя допълва, че се е научила да плете от своите баби, а първите й плетива са изработени на една кука. При изработването на творбите си използва различни техники и материали.
Цвети твърди, че преди години дори и не е подозирала, че е възможно, но сега, след като вече е създала над сто модела плетени играчки и продължава да прави нови и нови, си дава сметка за формулата на успеха. Казва, че всяко нещо, което създава, е направено с голямо желание, любов и старание. "Стремя се да вдъхвам позитивизъм на това, което творя и се надявам хората да са доволни и да се усмихват, виждайки изделията ми", казва майсторката. "Това ми дава удоволствие, спокойствие, прави ме щастлива, то е хоби, то е моя страст. А когато виждаш, че хората харесват и ценят това, което си създал, то те мотивира още повече и идеите идват сами", допълва майсторката от Разград.
"В процеса на работа се раждат още идеи, случва се и да видя някакъв детайл, който да ме вдъхнови, да го преобърна през призмата на моето въображение и да се получи ново и различно творение", обяснява майсторката. "Когато работя, си мисля за кого е предназначена дадена кукла, коте, играчка, бижу. Ако детето е малко, плетената играчка на една кука е от 100 процента памучна прежда. Играчката трябва да е мека, удобна за хващане, а формата й да е изцяло изплетена, така че да не може да се откъсне част от нея. Ако играчката е предназначена за по-голямо дете, тя е от смес на памучна и акрилна прежда, вълна. Ако е бижу за жена, то трябва да бъде авангардно и стилно", разказва Терзиева.
Цвети създава уникални колекции, предава знанията си в организирани от нея работилници и обучителни курсове, опазва и популяризира богатото духовно наследство. Тя участва активно в международни и национални изложби в страната и в чужбина.
Последната й изложба оживя в офиса на НАП-Разград. Експозицията включва ръчно изработени мартеници. Майсторката на художествено плетиво има щанд на общинския базар на мартеници, а в края на месеца и в началото на март й предстоят още няколко изложби. Мартениците й са в традиционен български стил Цвети Терзиева обяснява, че за един от най-тачените чисто български обичаи с хилядолетна традиция Баба Марта повечето от мартениците си изработва в традиционен български стил. По думите й задължително присъстват двата цвята - червен и бял. "Бялата вълна в мартеницата предвещава дълъг живот, а червената - здраве и сила. Белият цвят символизира мъжкото начало, силата и светлината. Червеното е женското начало и здравето. Червеното е знак на кръвта, на зачеването и раждането. Носи здраве, берекет и плодовитост", казва тя.
Мнението й е, че не са малко хората, които държат да изпъкне българското и си вземат традиционните Пижо и Пенда, които могат да се поставят както като украса в дома, така и върху дрехите. "Имам и модерни мартеници, които показват развитието на традицията и как се прилага то към съвремието", отбелязва Терзиева. По думите й всяка година все по-популярни стават мартениците гривни и колиета, които се харесват най-вече от младежите. Тя смята, че като цяло се наблюдава разчупване на традицията и ориентиране към по-модерното.
"Понеже 2016-та е годината на огнената маймуна имам уникални мартенски маймуни, с които може да закичите любим човек", допълва Цвети. Тя посочва, че изработва и разнообразие от любовни плетени сувенири, плетени цветя, ефектни свещници и още много романтика.
"Идеята е чрез моята декорация да се създаде атмосфера, изпълнена с огнена страст, чар и въображение", коментира тя.
Според нея чудесен подарък за всяка дама за наближаващия 8-ми март би бил оригинален комплект плетени ръчно изработени бижута. За ценители на ръчното изкуство майсторката е подготвила разнообразие от плетени пръстени, гривни, колиета, обици, брошки.
"Моите бижута са уникати - красиви, забележителни, женствени", казва тя. По думите й почти няма жена, която да не очаква да получи като подарък от мъжа си красиво и оригинално бижу. Цвети Терзиева допълва, че е много важен и моментът на поднасянето на подаръка.