Магическата способност на везбата
Значението и силата на въздействието й се крие в приписваната от народната вяра магическа способност на везбата да носи здраве и благоденствие на човека.
За това българката векове наред ревниво съхранява и задължително предава на дъщерите си тайните на везбеното изкуство. Наричали го писмо и в него може да се разчете древното послание на дедите ни.
С неповторимите си форми и цветове шевицата радвала българина и удовлетворявала идеала му за красота. Различията са резултат на автентичен творчески акт, стремеж за открояване на индивидуалност у всяко уважаващо себе си селище.
Богатството и символиката на българските шевици са обект на анализ от учените етнографи, които разчитат закодираните в тях...
Символика на цветовете на народната шевица
Отличителна черта на народната шевица е нейната многоцветност
Основният цвят на везаните изделия е червен, останалите цветове са допълнителни, най-често в меки тонове.
Червеният цвят за българите символизирал майчината кръв и продължението на живота. Той предпазвал от „лоши очи” и уроки. Прикрита с червено було се венчавала невестата; с червена пелена повивали новороденото; с червен конец привързвали обредните китки и др.
Белият цвят разкривал силата на чистотата, нетленността, неопетнената младост и божествената светлина.
Зеленият цвят давал израз на вечно възраждащия се живот и се свързвал с дървото на живота – универсалният човешки символ за...
Шевицата говори...
”Шевицата говори...” Звучи като измислица, но не е.
Българката нарича шевицата писмо, защото за нея тя е със същото значение, както за съвременния човек е писмеността.
Българската везба е изкуство, дух, тайна и магия, песен и приказка. И когато погледнеш везбата, докосваш с очи писмото вшито в тъканта.
Българските шевици са уникални, не само, защото са изключително разнообразни като мотиви, колорит и бодове. Не само, заради тяхната изключителна художествена стойност, но преди всичко, защото те "говорят".
Те са връзката между земята и небето, между женското и мъжкото начало.
Като мартеницата преобладаващото в тях е червено и бяло. Но символика на...
Българска шевица от Широки дол
Ефектна българска шевица от женска риза от село Широки дол
Цветовете са максимално близки до реалните. Може да се използва както самостоятелно, така и фризово мултиплицирана. Подходяща е за украса на риза, покривка или възглавница в битов стил.
Традиционна българска везба
Традицията на везбарството в България е разпространена най-вече сред селското население и е свързана предимно с украсата на облеклото
Шевицата се изработва, като се броят нишките на тъканта, а при тънките памучни и копринени тъкани за везането се използва гергеф, като изображенията се очертават предварително с въглен или молив.
Традиционната българска везба се характеризира с голямо регионално и локално разнообразие, основано на три основни цвята - черен, червен и бял.
Съществуват най-различни плоски, релефни и ажурни бодове. Най-използваните сред тях са няколко: прав (цепен) бод - хоризонтален или полегат (разминат); кръстат бод (или кумански); бримчен бод и двулицев...
Легенда за цветовете на българските шевици
Цветът е от основно значение за етническото своеобразие на българските народни носии
Типичните цветове, използвани в орнаментиката на облеклото, са червен, черен и бял. Привидно ограниченият цветови обхват всъщност е достатъчно богат, тъй като всеки отделен цвят се представя с редица нюанси и комбинации, понякога чисти и ярки, понякога тъмни и хармонични, а понякога наситени и контрастни.
Древно предание разказва как са се появили цветовете на българските шевици. Според легендата, когато Св. Георги посякъл ламята, от нея потекли три реки:
Първата от бяло зърно. Втората от червено вино. Третата от златен мед и масло.
Те спасили...
Везбата иде от славяните
Българската везба е със славянски корени
Тези древни племена, живели в близост до Византия, са попаднали под нейно влияние в домашното си производство на тъкани, което умело асимилират.
От ония времена остават множество орнаменти и цветовите гами на растителна основа.
С настаняването на турците на полустрова, тук прониква и тяхното ориенталско текстилно изкуство. В българската везба се внасят сърмата и лъскавият тел, но все пак ограничено използвани.
Поради отворения характер на българската икономика по време на турското робство, по българските земи бързо идва европейският костюм и се заимства опит от везбарското изкуство на много народи.