Дарак – предназначение
Дарак е особен уред, на който се влачи вълна – това е чепкане на вълната и разделянето й от чужди тела и частици. След това вълната се е предяла и тъкала. Така едно време са си произвеждали платно.
В миналото занаята за развлачване (разчесване) на текстилни материали (вълна, памук и козина) при подготовка за предене бил тясно свързан с домашното тъкане и с производството на аби и шаяци. Този занаят се наричал даракчийство и бил развит главно в балканските, подбалканските и родопските селища в края на XVIII в. и началото на XIX в..
Технологията е следната: Първо вълната се разчепква на...
Чекрък
Чекръкът е устройство с въртящо се колело, предназначен за предене на вълна.
Чекръците за пръв път са влезли в употреба и са изместили изнурителното предене с хурка и вретено в Китай – това е станало или в края на династията Шан, или в началото на династията Джо (около 1000 г. пр. Хр.).
През годините чекръкът претърпява много подобрения, добавя се педал, така че колелото да се задвижва с крак и двете ръце да остават свободни. По късно въртящото се колело започва да механизира.
...
Тъкаческата традиция
Тъкаческата традиция
Домашното тъкачество и народните тъкани са съществен дял на народната култура, ценен източник за изучаване не само на материалния, но и на духовния бит на човека.
Тъкаческата традиция е сравнително устойчив и обективен елемент на народната култура до началото на 50-те години. С постепенното изживяване обаче на традиционния бит, се създават обективни условия за интензивен упадък и отмиране на домашното тъкачество.
Естетическото въздействие на тъканта се определя от от една страна от материала, начина на обработването му, оцветяването и техниката на изпълнение, и от друга от колорита, мотивите и...
Устройство на тъкачния стан
Устройство на тъкачния стан
1 - основно кросно; 2 - основа; 3 - повлекателно кросно; 4 - ламели; 5 - нанищелници; 6 - нищелки; 7 - бърдо; 8 - совалка; 9 - платнено кросно; 10 - обтягащ валяк; 11 - направляващ валяк; 12 - съединителна греда; 13 - горна греда на ватала
Принцип на работа на тъкачния стан
Тъкачният стан е ръчна, механична или автоматична машина за производство на текстилни тъкани.
Тъканта се образува от взаимното прекръстосване на основните и вътъчните нишки.
Основата се отвива от основното кросно, преминава по разделителни летви или през отворите (окцата) на ламелите, през окцата на...
Килимарство
Килимарство
Килимарството, във вида който го познаваме и днес, може да се радели, условно, на два вида.
Единият е свързан с българската народна традиция и с домашния хоризонтален стан. На него се произвеждат предимно черги.
Другият вид е привнесен по нашите земи от изтока и е свързан с традицията на персийските килими.
Характерното за становете, на които се изработват тези килими, е липсата на ватала. Преждата се набива върху нищелките с помощта на гребен и дървен чук. Тази техника позволява на майстора да работи само в едната страна на основата, тъй като са този вид килими не се използва совалка.
Тази...
Хоризонтален тъкачен стан
Хоризонтален тъкачен стан
Като традиционен и най-широко разпространен уред за домашно тъкане у българите във всички области на етническата ни територия се използва хоризонталният тъкачен стан.
Хоризонтален тъкачен стан
Работа на хоризонтален тъкачен стан
Вертикален тъкачен стан
Вертикален тъкачен стан
В българското традиционно домашно тъкачество употребата на вертикален стан е по ограничена.
Старинен вертикален стан
Реставриран вертикален стан
Работа на вертикален стан
Запознаване с тъкачеството
Тъкачеството
Все още по нашите земи има доста хора, предимно жени, които се опитват да запазят традициите на тъкачеството и занаята живи, въпреки че домашното тъкачество постепенно се измества от фабричните изделия.
Тъкачеството е занаят за изработване на тъкани, предназначени за облекло, постелки, завивки и други е с многовековни корени по българските земи, отвеждащи ни още в далечното VI – V хилядолетие преди Христа.
Тъкачната сръчност българинът е получил от етносите, съставляващи българската държава – славяни и прабългари, но той също заварил и древната тъкаческа култура на причерноморските гърци и траките, също влизащи в...
Термини използвани при етапите на обработка на влакната
Обработка на тъкачните материали и тъкачеството.
Забравените стари термини, използвани при етапите на обработка на влакната. С черни букви са отбелязани ударенията:
серея – мазнина, която се съдържа по неочистената вълна
пулпас – продълговат и плитък кош, в който се пере вълната, понякога се използва и за люлка на малки деца (Софийско, Станкедимитровско, Самоковско, Кюстендилско)
развличане, разчесване - на вълна,превръщане на вълната в годна за предене
дарак, гребен – инструмент с два реда дълги железни шишове в...
Прочети още: Термини използвани при етапите на обработка на влакната