Грънчарско колело
Грънчарското колело представлява две разположени хоризонтално колела, закрепени върху вертикална ос.
Долното се върти, а върху горното се е поставяла заготовката от сурова глина.
Обикновено колелата са се изработвали от камък, което им придавало свойства на тежки маховици, помагащи въртенето да продължи по-дълго време.
Грънчарското колело дава възможност да се получават керамични изделия с правилна форма.
Способи на оцветяване при грънчарството
Колоритът от шарки върху керамиката се постига чрез няколко способа на оцветяване: гравиране, цветно рисуване и апликиране на добавъчни фигури.
Гравирането се нарича шарене и се извършва чрез въртене на грънчарското колело, при което се образуват известните вълнообразни черти, ивици и дъговидни форми.
С цветното рисуване пък се начертават фигури на цветя, птици и други животни. Изключително място в грънчарското изкуство заемат завършените комини, които са служели за декоративна украса. Тяхното многообразие може да се наблюдава в района на Копривщица и Панагюрище.
При...
Същност на грънчарството
Грънчарството е свързано с изработването на глинени съдове: гърнета, стомни, паници, блюда, делви, гювечи, кадилници и други предмети.
Изключително разпространен занаят, грънчарството е упражнявано почти във всяко по-голямо селище в миналото.
Във мотивите на украсата майсторите изобразявали елементи от техният бит и от заобикалящата природа, това са така наречените "спуски", "поливки", "стечени капки", "сърца", "гайтани", "охлювици", "стоборки","лимби", "байрак", "житен клас", "пауново око","пеперудени крила" и много други.
Посудата...
Древните майстори грънчари
Изключително разпространен занаят, грънчарството е упражнявано почти във всяко по-голямо селище в миналото.
Необходимо било само, във близост да се намира добра глина и подходящо място за изпичане на изделията.
Древен способ за боядисване
Древните майсторите грънчари, изработвали боите за украса на съдовете изцяло от намиращи се във близост корени, билки и растения, като състава на боите и глината била строго пазена тайна, която се предавала от поколение на поколение – от баща на син. По късно се добавяли соли на метали в глазурата, които придавали на керамиката един или друг цвят.
...
Грънчарството през вековете
Грънчарството е традиционен български занаят, който идва още от времето на римляните, траките, славяните и старобългарите по нашите земи. Ето защо в това изкуство се преплетат различни стилове и етапи, предавани от поколение на поколение до наши дни. В българските народни обичаи, тази традиция е свещена и овладяването на тайните й се е запазвало в рода.
Славяните заедно със своите обичаи и домашна промишленост пренасят у нас и традициите на своето керамично производство. Намерените досега в нашите земи керамични материали от славянски произход , показват, че най – разпространеният славянски керамичен съд е широкото, гърлесто и високо гърне, характерно за всички славянски племена. В техническо отношение славянската керамика е...
Грънчарството като древен занаят
Грънчарството е свързано с изработването на глинени съдове: гърнета, стомни, паници, блюда, делви, гювечи, кадилници и други предмети.
Забележително майсторство се наблюдава във формата на затворените съдовете на стомни, крондири, които изумяват със своята пропорционалност между шийката, тялото и дръжките.
Във формите, украсата и техниката на изпълнение на българската народна керамика, прозират нейният древен произход и устойчиви регионални особености.
В античността майсторът грънчар е очиствал суровия материал от влиянието на злите сили. Така глината ставала годна да служи на човека. Вероятно затова в митологията на народите на Индия, Месопотамия, Египет богът е...