Капанската китка – за УКРАСА и против УРОКИ
Техниките по изработване на Капанската китка – една от емблемите на Лудогорието, разкри в АРТ Релакс Николинка Ангелова.
Този неповторим български атрибут не се среща никъде другаде в света, освен из капанските села. Едно време всяка мома е била закичена с китка зад ухото, а всеки ерген с китка на калпака. Дори момите са имали две китки, за да може, когато момък им откраднел едната, да остане още една.
Предназначение на Капанската китка – за УКРАСА и против УРОКИ
Капанската китка пази от лоши помисли и уроки. Още в миналото младите майки са закичвали децата си с наниз от сини...
Предаване на капанските везбени мотиви
Интересен е начинът, по който са предавани капанските везбени мотиви от жена на жена и от поколение на поколение.
От векове във всяко капанско село има по няколко зашиви – това били ленти платно с извезани на тях характерни мотиви.
При везане на нова риза задължително се е избирал мотив от тях и така капанската орнаментика става неподвластна на времето.
И до днес садинските капанци грижливо пазят традиционната си носия като трудно допускат външни хора до нея. И това е станало причина тя да е практически неизвестна за културната общественост. Чак сега, в началото на ХХI...
Дървото на живота в капанската носия
По полата на женската риза – т. нар. капанка, в някои села има по две бойчета, по-рядко наричани „дърво на живота“. Те са разположени по долния край на полата, на мястото, където се срещат престилката и т. нар. пещимал (задната престилка).
Дървото на живота присъства задължително във везбената орнаментика на женската риза. То се е извезвало на ризата на започналото да се момее девойче и присъства на нея до старческа възраст. Дървото на живота е символ на социалната зрялост на капанската жена.
Какво представлява въпросният мотив – дърво на живота?
...
Капански обичаи - Суврене
Суврене
Това е капански обичай, показващ сродство между капанци и чуваши.
През първата брачна нощ младоженците капанци спят на суврена възглавница - специално отредена за тях в невестинския чеиз.
Суврената възглавница е символ на уважение, обич и вярност в предстоящия им съвместен живот. Орнаментната площ на възглавницата е изпълнена с два едри разноцветно тъкани ромбове, наречени суври.
От суврената възглавница произхожда и типично капанският израз за съпрузи: суврят се, т.е. обичат се. Или пък не се суврят, не я/го суври вече.
Такава сватбена възглавница посочва през 1929г. и съветският професор Н.В.Николъский в своя университетски учебник по чувашка етнография. Уместно е да се...
Женско и мъжко капанско облекло
Традиционното капанско облекло е изработено от памук, вълна и коноп. Капанските шевици са изпълнени в тъмни цветове - червено и черно и изобразяват растения, птици, хора и покъщнина.
Характерна в женското облекло е дългата риза капанка с шевица на капки. Носията е двупрестилчена. Мъжкият костюм е чернодрешен, ризата е с широка пазвена шевица.
Женската носия се е състояла от риза, много широка и дълга до земята. Ризата се препасвала с вълнена домашно тъкан колан през кръста и тогава се повдига една длан над петите. Отпред се спускала широка пазва Полит, ръкавите, огърлието и от пред пазвата обикновени бивали обшити със шевици в различна форма. От това и пизата носели различни имена: капанка, мечкит, дрънките, сусмит и др. Ризата които...
Произход на името капанци
Откъде идва произлиза името капанци
Капанци е етнографска група българи живеещи в Североизточна България - Разградска и Търговищка област. Капанци са жителите на селата Дряновец, Осенец, Садина, Гецово, Топчии, Кривня, Каменово, Ушинци, Желязковец, Доброшката махала на гр. Разград, Опака и др.
Съществуват много хипотези за произхода на името капанци и историята на капанците:
Според Първата хипотеза професор Иван Коев намира сходство между елементи в културата на капанците и чувашите от Чувашия.
Втората хипотеза се основава на името на характерната женска риза наречена капанка с шевица на капки.
...