Дървото на живота в капанската носия
По полата на женската риза – т. нар. капанка, в някои села има по две бойчета, по-рядко наричани „дърво на живота“. Те са разположени по долния край на полата, на мястото, където се срещат престилката и т. нар. пещимал (задната престилка).
Дървото на живота присъства задължително във везбената орнаментика на женската риза. То се е извезвало на ризата на започналото да се момее девойче и присъства на нея до старческа възраст. Дървото на живота е символ на социалната зрялост на капанската жена.
Какво представлява въпросният мотив – дърво на живота?
Той е стилизирано клонче, завършващо с три, пет и повече цвята, и е изработено основно с черни вълнени конци и по-малко с такива от по-светлата цветова гама. Има и единични кръстчета в турско розово, за които всички информатори съобщават, че са от прабългарско време.
Дървото на живота също е и стилизиран храст, изработен по описания по-горе начин. Като цяло дървото на живота е много по-светло от капането шевицата по долните краища на полата и ръкавите на капанката.
Използва се основно кръстатият бод, който капанци наричат куманец или куманци.
Не е възможно да се установи с точност от кога е това название, но изследователите предполагат, че то е свързано с куманското присъствие в региона преди 8 века.