Опознай Лудогорието в село Побит камък и майстор Цвети Терзиева
Всяка година по инициатива на дружество „Буйна кръв“ – Разград се посещават различни забележителности в България. Тази година туристите са насочиха към село Топчии и от там извървяха пеш разстоянието до Побит камък. В началото на селището бяха посрещнати от конник, който ги поведе към мястото на събитието.
Първата забележителност, която представиха домакините бе „побития камък“, представляващ висок камък в началото на селото, до самото читалище "Самообразование" 1894.
На това много важно за селото място с добре дошли приветства гостите секретаря на читалището Валентина Василева, която поясни че „побития камък“ е дал името на селото през 1800 година.
Първият заселник като е избирал местност за селище си е харесал най-високия камък и е казал на своите съселяни-другари тук ще бъде Побит камък. Постепенно селото е заселено от преселници балканджии от Габровския край. Идвайки от Балкана жителите на новото село носят със себе си характерни поминъци – като абаджийство, мутафчийство и сърачество. Тук те развиват различни занаяти, които могат да видят в Етнографския комплекс в селото – железарство, бъчварство, кожухарство, сърачество и други. Първият учител в селото е бил Иван Азмана. Първият свещеник – Георги Богданов.
Химнът на селото специално за гостите изпълни вокална група от пенсионерския клуб към читалището.
Домакините насочиха туристите към друга забележителност на селото - Паметника на Трите войни, там където се отбелязва всяка година датата 31 януари – Освобождаване на селото от турско робство.
С рецитал самодейците от селото приветстваха гостите, след което всичко заедно запяха „Пътнико свиден“.
От тук туристите се насочиха към Етнографския комплекс в селото, за да разгледат музейната сбирка и да се запознаят с бита на българите по тези места от епохата на възраждането.
Експонати изработени от сръчните ръце на различни творци също бяха изложени в комплекса. Майстор Цвети Терзиева се представи с нови модели плетени кукли от вълна и канап, и плетени бижута с естествени камъни.
Ваня Иванова с уникални гоблени, Юлия Матева с интересни плетени издели.
В Етнографския комплекс имаше богата съпътстваща програма – песни, танци.
Очаквайте подробности в рубриката „От раклата на баба с Цвети Терзиева“.