Капанската китка – за УКРАСА и против УРОКИ
Техниките по изработване на Капанската китка – една от емблемите на Лудогорието, разкри в АРТ Релакс Николинка Ангелова.
Този неповторим български атрибут не се среща никъде другаде в света, освен из капанските села. Едно време всяка мома е била закичена с китка зад ухото, а всеки ерген с китка на калпака. Дори момите са имали две китки, за да може, когато момък им откраднел едната, да остане още една.
Предназначение на Капанската китка – за УКРАСА и против УРОКИ
Капанската китка пази от лоши помисли и уроки. Още в миналото младите майки са закичвали децата си с наниз от сини синци. Синият цвят, а не червеният, брани нашите географски ширини от урочасване. Затова Капанските китки отначало били червени със сини синци.
История и видове китки
Капанската китка се появява отдавна. В миналото хората през зимата като нямали с какво да украсят дрехите си, започнали да правят тези китки. Отначало вместо синци жените са нанизвали така наречения талтър – тънка спираловидна тел, който се люлеел и потрепвал при движението на тялото. Тогава китката се наричала Талтърчена.
После спрял вносът на талтър и майсторките започнали да използват непредена камилчена вълна, правели топки от нея и промушвали синците. Слагали и литорки, които също блестели и потрепвали красиво. Затова китката била наричана Камилчена или Литурчена.
Сега се използва всякаква вълнена прежда, като най-подходяща е тази за бебешки плетива.
Техники по изработване на Капанската китка
Първо се нанизват пеперудките на Капанската китка – от мъниста върху конски косъм, взет от опашката на коня. После се правят топките от вълна и накрая се увива дръжката на китката. Днес вместо конски косъм се използва тънка медна тел или корда.
Задължително единият цвят от китката трябва да е от сини мъниста, които предпазват от уроки и отблъскват злото.
В Гецово китките се правят от четен брой помпони/топки, но в други капански села са нечетен брой - важното е да са шарени, с добре подбрани цветове и да привличат погледа.
Жените се закичвали с тях зад ушите и така красотата още повече им се забелязвала.
Днес
Интересът към Капанската китка днес е голям. Много млади жени се опитват да възродят майсторството на бабите си и да изработват това женско украшение.
Сред тях е и Майсторката на Художествените плетива инж. Цвети Терзиева, както и приложничката Велислава Симеонова.