Как празнуват 8-ми март по света
Международният ден на жената се отбелязва по различен начин по света.
В много страни, като Русия, Албания, Беларус, Босна и Херцеговина, Монголия, Сърбия, Камерун, Украйна, Виетнам, Куба, Китай и други, 8-ми март е национален празник и неработен ден. Там празнуват по всички правила с цветя и бонбони за жените, подаръци за майката, женски вечери и всенародни веселби.
В редица други държави - като България, Международният ден на жената не е почивен ден, но въпреки това се отбелязва като празник на жената и майката.
В други страни като Германия и Франция празника е заменен с други женски празници.
Вече две хиляди години жените във Виетнам празнуват осми март. Там Денят на жената е с много стара традиция - преди векове този празник се е наричал ден на паметта на сестрите Чанг. Те били храбри девойки, които застанали начело на освободителната война на виетнамския народ срещу китайската агресия. Когато попаднали в засада и войската им била обкръжена, сестрите Чанг се хвърлили в река, за да не бъдат пленени. След идването на социализма този ден плавно преминал в 8 март, както е и до сега.
В Русия 8 март е най-тържественият ден за жените - национален празник и неработен ден. Жените получават цветя, подаръци, комплименти, като израз на любовта към тях и изненади от силните си половинки. Децата поздравяват майките и бабите си с картички, колежките също си разменят честитки. Вечер семейните жени подготвят специална вечеря за празничния повод, а неомъжените дами се събират да празнуват с приятелки.
В Италия жените не празнуват този ден, заедно с мъжете, въпреки, че има традиция да получават от тях цветя и по-специално жълти мимози. Италианките се събират с приятелки и излизат на женска вечер в ресторант или бар. Вечерта на 8 март в Рим работят барове с мъжки стрийптиз, като входът за дами е безплатен, а в някои клубове и нощни заведения пускат само женски компании.
В Германия осми март е получил разпространение след обединяване на Източна и Западна Германия. Дотогава той се празнувал в Източна Германия, а в Западна изобщо нямало такава традиция. След падането на Берлинската стена през 1989 г, 8 март получил някаква по-широка популярност, но така и не се превърнал в традиция. За женски празник в Германия се счита денят на майката, който се празнува през май. В този ден майките се освобождават от всичките домашни задължения.
В Япония празникът на жената се отбелязва няколко дни по-рано, на 3 март и го наричат ден на момичетата. На 15 ноември пък се радват на подаръци и внимание малките момиченца, между 3 и 7 години.
Жената в Монголия се смята за символ и пазител на дома и семейното огнище. И още от стари времена за неин празник се е определял 1 юни. Но днес, все повече жени отбелязват и 8 март.
В Полша също се спазва традицията, останала от социализма, да се подаряват цветя на жените на тази дата, и да се правят банкети и романтични вечери.
Във Франция не е прието да се подаряват цветя за осми март, там. Там както и в Германия, отбелязват почитта към жените през май, а любовта се демонстрира на Свети Валентин.