06.08- Преображение Господне
На 6 август имен ден празнуват: Сотир, Спас, Христина, Христин, Християн, Христо, както и всички имена, отразяващи славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.
На днешната дата Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници - Преображение Господне.
Според народните вярвания на Преображение настъпва трайно преобразяване в природата - дните видимо намаляват в очакване на зимата. Слънцето обръща гръб на лятото и е с лице към зимата. Прелетните птици се събират на ята и поемат пътя към топлите страни, а гущерите и змиите се прибират в леговищата си под земята.
Празникът е свързан с промяна и с нова надежда. Всеки трябва да се размисли, да си спомни, че е имало много случаи, когато е бил лош и ето, сега е времето да се преобрази, да стане по-добър.
Според вярванията в нощта срещу този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече.
Ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява.
Според народната традиция до Преображение не бива да се яде грозде.
Този ден се нарича Преображение Господне, защото Господ на този ден се е преобразил – от смъртен човек се появил в своята божествена същност.
Явяването на Исус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици - Петър, Яков и Йоан е едно от най-важните евангелски събития.
Когато Исус Христос проповядвал мнозина проявили съмнение в неговата божествена същност.
За да укрепи вярата на учениците си в своя божествен произход, Исус се изкачил заедно с тримата свои ученици Петър, Яков и Йоан на Таворската планина в Галилея. След вглъбена молитва, Исус изведнъж се преобразил - лицето и дрехите му светели с ослепителна светлина. До него стояли библейските пророци Мойсей и Илия.
Тогава светъл облак осенил всички и от него се разнесъл могъщ глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение. Него слушайте". При тези слова апостолите в силен страх паднали ничком на земята.