6.09- Ден на Съединението
Честит празник – Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия!
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия, която остава под османска власт. Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи. През 1880 г. е създаден Български таен централен революционен комитет, който се бори да осъществи обединението.
Съединението се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885, подкрепен от българския княз Александър I.
Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, признава официално акта на Съединението и приема да бъде титулуван за в бъдеще като княз на Северна и Южна България.
Съединението е признато и от делегатите на Великите сили - Германия, Австро-Унгария, Италия, Великобритания, Франция, Русия, Италия. С българо-турската спогодба Източна Румелия официално е призната за присъединена към Княжество България.
Следващата цел, към която се насочват усилията на българския политически елит е Независимостта на България (22 септември - Обявяване на Независимостта на България).
Откъде идва фразата: Съединението прави силата!
Две години след Освобождението на България през 1880 г. в младият български парламент се е разисквало какво да бъде изобразено върху първите сечени монети в новата държава. Целта на всички била една - българите нямали никакво намерение да се отказват от обединение, въпреки клаузите на Берлинския договор, който разделил България на 5 части.
Приело се на първите монети да бъдат изобразени: рози, символизиращи Княжество България, житни класове, напомнящи за Източна Румелия, и лаврови клонки, характерни за климата на Македония.
Приело се и предложението на Стефан Стамболов - върху монетите да пише: СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА!