08.11- Архангеловден е!
Честит имен ден на: Ангел, Ангелина, Ангелинка, Архангел, Гавраил, Гаврил, Емил, Емилия, Емилиян, Емилияна, Лина, Мила, Миладин, Милан, Милана, Миланка, Милен, Милена, Мильо, Михаел, Михаела, Михаил, Михаила, Михо, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рада, Ради, Радивой, Радка, Радко, Радмила, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рафаил, Рая, Руси, Руска, Руслан, Серафим!
На 8 ноември се чества Архангеловден, най-големия есенен празник след Димитровден в църковния и народния български календар! Днес е и професионалния празник на българската полиция!
Този ден е посветен на светите ангели и най-вече на Свети Архангел Михаил, който се смята за вожд на небесните сили в борбата им срещу духовете на мрака и злото. Неслучайно в иконографията Архангел Михаил се изобразява с копие в ръка, тъпчещ с крака дявола.
Всеки християнин има своя АНГЕЛ-ПАЗИТЕЛ, който се моли за него на Бога, предпазва го от беди, съветва го да върши добри дела, внушава му добри мисли и желания и скърби за него, когато греши и забравя Божиите заповеди. Днес можем да почетем своя АНГЕЛ-ПАЗИТЕЛ и да му благодарим за всеотдайната подкрепа!
В народните вярвания съществува предание, че Архангел Михаил е един от шестимата братя юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите. Затова и неговият образ е тясно свързан със смъртта и пазенето на душите в задгробния свят. Според българският фолклор Архангел Михаил е представян като красив, млад момък, който изважда душата с нож или сабя от тялото на човек (оттам и другото му име Душевадник). Според преданията е бил глух, за да не чува жалбите на осиротелите. Въпреки това Светецът е смятан за състрадателен и справедлив.
След като извадел душата на мъртвеца, Архангел Михаил я отвеждал при Свети Петър, където двамата заедно отмервали на везните греховете и според резултата изпращали човека в Райската градина или на вечни мъки в Ада. Според някои народни вярвания, когато умиращият си отива с усмивка, Архангел Михаил му е подал златна ябълка, а ако умира в конвулсии – светията му е подал да изпие горчива чаша.
Затова и днешният ден е свързан с почитта към мъртвите. Днес във всеки български православен храм се отслужва тържествена Света Литургия и се прави водосвет за здраве. Вярва се, че с почитането на Архангел Михаил - покровителя на мъртвите, живите ще се осигурят здраве и добър живот и че ще му е по-леко на човек, когато дойде неговия ред да го навести.
Празнична трапеза
На Архангелов ден се правят се общи трапези, организират се семейни и родови служби, общоселски празници и събори. В чест на светеца - покровител на мъртвите, се коли курбан - обикновено мъжко животно - овен или шиле.
Празничната трапеза включва ястия с овнешко, шилешко, пилешко, сезонни плодове, жито, фасул, овнешка пастърма, червено вино и, разбира се, обредни хлябове.
Традицията повелява най-възрастният мъж в къщата след молитва към Архангел Михаил и други светии да разчупи питата на кръст и да сипе отгоре вино. А домакинята да събере в шепите си виното и да го разпръсне из къщата за берекет.
Според друга традиция домакинята разкъсва хляба и дава парче на всеки, като то трябва да се поеме с две ръце и да се изрече богослов. Също така, понякога се раздава жито, което отново всеки поема с две ръце – за има изобилие и здраве.
Архангеловден е предшестван от една от трите големи задушници през годината –Архангелова задушница, която се отбелязва в първата събота преди празника. Наричат я още войнишка, защото тогава се отдава почит на всички загинали във войните.
Свети Архангел Михаил е един от седемте първенствуващи ангели, които винаги стоят пред престола на Господа. Той представя Божието слово, архангел Гавраил е носител на Божиите тайни, Рафаил - лечител на недъзите, Уриил - просветител на душите, Салатиил е молител и застъпник пред Бога, Иехудиил е прославящ Господа, а Варахиил е подател на Божиите благословения.
Днес е професионалния празник на българската полиция!
За първи път той е отбелязан на 21 ноември 1924 г., когато се е чествал по стар стил Св. Архангел Михаил. Традицията за честването на празника на този ден е прекъсната след 1943 г. и възобновена отново през 1994 г.
Любопитни факти:
- Празниците Димитровден и Архангеловден ги отделят точно 12 дни.
- Между Архангеловден и Заговяване за Коледен пост са точно 5 дни.
Тази удобна система за отброяване на отбелязването на определени празници и пости се е ползвала от жителите на селата, когато е нямало календар и средства за масова информация.