19.11 - Световен ден на Тоалетната!
19 ноември е Световният ден на Тоалетната!
Човек прекарва средно около три години от живота си в санитарното помещение, което отрежда на тоалетната важно място в живота ни!
Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия. Статистиката сочи, че:
- Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече хора, отколкото са жертвите на всички войни през XX в.
- Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план.
- 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.
Еволюцията на тоалетната
Преди 5000 години са първите обособени тоалетни. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени. Такива тоалетни са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия.
Египтяните пък използвали за тоалетни каменни ями, които след това заривали с пясък.
Първата тоалетна чиния е китайска!
През 50-100 г. сл. Хр. за китайски император е била направена тоалетна чиния от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.
През 1-ви век в Древен Рим за първи път били построени обществени тоалетни. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.
Заплащането в градските тоалетни е въведено от Флавий. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.
През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване за кралския двор в Англия. Понеже по онова време в Лондон обаче още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.
През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.
Денят се чества от 19 ноември 2002 г. съгласно решение, взето на Първата международна конференция на Световната организация на тоалетните в Сингапур.