8.01- Отбелязваме Бабинден
На 8 януари празнуваме Бабин ден, който се явява своеобразен завършек на празниците, свързани с Рождество Христово.
На този ден почитаме бабите акушерки, които като опитни жени в миналото са били единствената родилна помощ, помагали са не само в мига на самото раждане, но и преди и след него. Те са знаели как да се изроди здраво дете, как може предварително да се определи полът му, как да се предпази от лоша орис.
За тези сърцати жени народът ни е отделил този хубав празник в календара си и постоянна признателност.
Някога бабата акушерка ставала рано и посещавала къщите, където е изродила дете. Носела бяла и червена вълна, за да я лепи с мед като коса на момиченцата и като мустаци и като брада на момченцата. Тя ги благославяла да остареят и побелеят, хвърляла жито, давала им да близнат медец и изричала:
"Да се червите като таз вълна, да се гоите като просото, да се роите като кошера!"
Обредно поливане и миене на ръце на Бабинден
Рано сутринта на Бабин ден жените, които имат деца от 1 до 3 години, наливали вода от чешмата, слагали в нея босилек или здравец, приготвяли сапун и нова кърпа. Отивали в дома на бабата акушерка за обредно поливане и миене на ръце. За да е плодородна годината, то се извършвало в градината. Вярва се, че водата, с която възрастната жена премивала ръцете си, притежава пречистваща сила.
При миенето бабата хвърляла водата нагоре като изричала колкото са капките толкова да е здравето и подскачала нагоре за да са пъргави децата. Тя връзвала на детето бял и червен конец и паричка и го дарявала с чорапки и риза.
В знак на благодарност младите майки подарявали на бабата риза, чорапи, платно и кърпа с вързана в нея монета. Понякога, според благодарността, се дарявали и по-големи подаръци. Задължително се носело и някакво ястие, питка, винце.
После всички сядали на празнична трапеза и се гощавали. В началото на трапезата сядали само жени. Чак по-късно идвали мъжете и започвало веселието - пеели песни и играели хора.
Днес голяма част от обредността не се спазва толкова, но жените все още се събират, за да се повеселят и усетят силата на общността си.