24 май е! Честит празник!
24 май е национален празник - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Празник, посветен на делото на Светите равноапостоли Кирил и Методий, празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата.
Буквите, създадени от Кирил и Методий, преводите, които правят на най-важните богослужебни книги, защитата на правото на всеки народ да слави Бога на своя език, са от историческа значимост не само за формиране на българския народ и за неговия просперитет. Делото им е високохуманно и демократично, всеславянско, служещо на великата общочовешка идея за равенство на всички в духовната област.
Глаголицата на Солунските братя Кирил и Методий претърпява своеобразни промени, докато се оформи в сегашния си вид - Кирилица, на която се пише на български, руски, украински, македонски, сръбски и други езици. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои републики от бившия Съветски съюз, а до 19 в. се е ползвала и в Румъния.
"Върви, народе възродени" - През 1892 година, Стоян Михайловски написва текста на всеучилищния химн, познат на всеки българин с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. Св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. През 1901 година Панайот Пипков създава музиката към химна.
С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. чрез отделяне на църковния от светския календар, се обособяват два празника - Църковен (11 май) и Светски (24 май).
За официален празник 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.
24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия.
Честит празник на всички Българи!