19.08- Световен ден на фотографията
Честит Световен ден на фотографията! Честит празник на всички професионалисти и любители, на всички, които документират действителността в образи, улавят емоции през фотообектива, разказват истории в кадри за близки и далечни кътчета на Земята.
На 19 август е Световният ден на фотографията.
Фотография се нарича процесът на създаване на изображения на реални обекти с помощта на светлината. Терминът произлиза от гръцките думи "фос" - светлина и "графо" - пиша.
Днес приемаме снимките като нещо най-нормално, като даденост. В миналото обаче този ценен инструмент на човечеството, който запечатва момента и го съхранява, не е съществувал.
За рожден ден на фотографията се счита 1799, когато Томас Уеджудправи примитивен фотоапарат с надеждата да получи снимки, които да използва в орнаментацията на керамиката. Отказва се обаче от проекта, тъй като изображението много скоро избелявало.
През 1826 французинът Nucifera Niece прави първата фотография. Тя е изисквала 8 часа експозиция. През 1829 е направен първият известен портрет на френски кардинал, сниман от Joseph Niece. През 1941 Kodak представя своя цветна Kodacolor лента. През 1995 японската фирма Casio създава първата цифрова камера с LCD монитор.
В България първата съхранена снимка е от 1842-1843 година. На портрета са фотографирани във Виена възрожденецът Тодор Минков с майка си. Фотографията вероятно е направена от българина Анастас Йованович, смятат специалистите.
Пионерите фотографи, поставили началото и популяризирали фотографското изкуство в България, са Анастас Йованович (1817-1899), Атанас Стоянов (1822-1880), Тома Хитров (1840-1906), Георги Данчов (1846-1908) и Георги Ст. Георгиев (1881-1956).
Световният ден на фотографията е избран да бъде на 19 август, заради датата на изобретяването на дагеротипа – фотографски процес с апарат, съставен от Луи Дагер. На 3 януари 1839 г. Френската академия на науките и изящните изкуства представя техническия процес. На 19 август същата година френското правителство, закупило патента незабавно, представя изобретението като „свободен подарък за света”.