3.08- Световен ден на Динята
На 3 август се чества Световният ден на динята. Сладка, полезна, диетична, красива и огромна динята има почитатели на цялата планета, и неслучайно. Ето някои любопитни факти за любимата диня!
Динята плод или зеленчук ли е? Отговорът е плодов зеленчук. Плодовите зеленчуци са култури от зеленчуков тип, които се отглеждат заради плода. Плодът на динята е ягодовиден и има гладка кора (зелена или жълта) и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност.
Динята е афродизиак! Цитрулинът е виновен и за свойството на динята като афродизиак. Той разширява кръвоносните съдове и така подобрява сексуалните функции на организма.
Полезна ли е в жегата? Да, защото динята охлажда организма. Тя съдържа аминокиселината цитрулин, която подобрява работата на отделителната система и спомага за изхвърлянето на вредните вещества, чрез което охлажда тялото. Отново цитрулинът е "виновен" и за свойството на динята да действа като афродизиак. Той разширява кръвоносните съдове и така подобрява сексуалните функции на организма.
Най-голямата диня е отгледана от фермер в американския щат Оклахома. Тя тежала 115 килограма.
По съдържание на желязо дините са на едно от първите места сред плодовете и зеленчуците. Затова се препоръчват при анемия.
Растението има над 1200 разновидности. От тях само 60 вида са подходящи за консумация.
Динята съдържа най-големият процент вода сред плодовете. Между 80 и 92% - в зависимост от сорта.
Най-голямото препоръчително количество диня, което може да изяде човек дневно, е 2.5 килограма.
В една цяла диня има само половината от захарното съдържание на една ябълка. Затова тя е особено подходяща за диети.
Белег за вкусна и зряла диня е спаружената и изсъхнала дръжка.
Кората на динята също може да се яде и понякога се използва подобно на зеленчук. В Китай тя се пържи, вари или най-често се маринова. При пържене кората се обелва и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, лук, захар и ром. Маринованата кора от диня е разпространена и в Русия.
Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. Отглеждат се специализирани сортове, които имат много малко водниста маса и концентрират енергията си в семената. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите. В Западна Африка те се изстискват за масло или се използват за приготвянето на супа и други ястия.
На много места по света динята се "облагородява" преди ядене с добавянето във вътрешността ѝ на някаква алкохолна напитка. Това става, като се пробие отвор в кората, добави се напитката и се изчака тя да се смеси с тъканта на плода. По желание се изстудява. След това динята се нарязва и сервира по обичайния начин.