30.11 - Андреевден - традиция и обичаи
30 ноември - Денят започва да расте!
Днес отбелязваме Андреевден, познат още като празник на семето (зърната). От 30 ноември денонощието започва да расте – наедрява, затова го наричали Едреевден. А сънцето започва да помръдва като „пиле в яйце".
Традиция и обичаи на Андреевден
Зърнените храни като символ на плодородието са главно действащо лице на обредната трапеза. Вечерта преди празника се приготвят ястия от боб, леща, грах, жито, булгур, просо, ечемик, царевица или всичко, което се сее на полето. Андреевден съвпада с Коледните пости, но църквата разрешава да се яде риба. Всички в къщата трябва да опитат от трапезата, храна се дава дори и на домашните животни.
Според традицията, рано сутринта се взема част от сварените наедряли зърна и се хвърлят нагоре в комина, за да растат високо всички житни растения и да са едри мамулите на царевицата.
На особена почит на този ден са младите булки. Дава им се да хвърлят семена в комина, за да забременяват по-лесно и бързо.
На празника жените не работят къщна работа – не предат, не тъкат, не плетат, не чистят, не перат, за да не нападне мечката нивите с царевица, кошерите и добитъка (ако е стръвница).
Андреевден е свързан с последователността на сезоните - в народните обичаи той символизира идването на зимата и слага началото на зимните празници.
Свети Апостол Андрей Първозвани е християнски проповедник - един от дванайсетте апостола и първият, който тръгва след Христос. Брат е на Свети Петър.
Вярва се също, че Свети Андрей е покровител на мечката и неин заповедник. В много предания се разказва, че той се явява пред хората яхнал мечка, за да прогонва дългите нощи и зимата.
Едно старо предание гласи, че когато светецът живял като отшелник сам в планината, мечка изяла единствения му вол. Тогава той победил мечката, впрегнал я в ралото и изорал нивата си. Оттогава тя му се подчинява.
Ето защо 30 ноември се празнува и като Мечкинден.
Честито на всички празнуващи!
Повече щастие и сладки мигове в живота!