17.12 - Данаиловден - традиция и обичаи
Честито на именниците: Анани, Данаил , Даниел, Даниела, Данaилa, Дани, Дана, Данко. Името Данаил произлиза от ивритското daniyel, което означава "Бог е моят съдия".
Много здраве, любов и късмет!
17 декември – ДАНАИЛОВДЕН!
Православната църква почита паметта на Свети пророк Даниил и Св. 3 отроци Анания, Азария и Мисаил.
Св. пророк Даниил e четвъртият от "големите" пророци - Исаия, Иеремия, Иезекиил, Даниил. Той бил удостоен от Бога с дара на прозорливостта, чудотворството и мъдростта, заради доказаните си изключително високи нравствени добродетели.
В народните представи празникът е известен като Данаиловден и се свързва с обредната идея за ново начало, нови надежди, началото на нов аграрен цикъл, отбелязва се настъпването на нов сезон в годишния календар. Поверия за празника
В старите легенди Даниил е пуснат в ямата, където лъвовете вместо да го разкъса, кротко стоят до него. Светецът символизира личността на Христос, обезоръжила смъртта и изкушението от греха.
Според народния календар на днешния ден празнуват всички жени, които скоро са раждали или ще раждат, както тези, които имат малки деца.
Празнична трапеза
Тъй като Данаиловден се пада по времето на Коледния пост, на празничната трапеза трябва да бъдат поднесени главно постни ястия, плодове, орехи, червено вино.
Месят се питки и се раздават, за да е плодовита годината. А бременните жени раздават питките на близки и познати, за да могат лесно да добият си.