6.01 - Йордановден - традиция и обичаи
Честито на всички именници!
Днес празнуват: Йордан, Йорданка, Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордана, Найден, Теодосий и т.н.
С Йордановден е свързано познатото на всички българи вярване, че през нощта срещу празника на 5 срещу 6 януари „небето се отваря" – чудото е видимо само за праведните християни. Който в този момент поиска нещо, то ще се изпълни.
Защо е наречен Богоявление?
Според преданието свети Йоан Кръстител потапял до шията всеки човек, когото кръщавал и го държал така, докато не изповядал всичките си грехове.
На този ден той извършил Кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан.
Когато Исус влязъл във водите на река Йордан, небето се отворило, отгоре блеснала светлина, подобно на мълния, и Светият дух божий във вид на гълъб кацнал на рамото на кръщаващия се Господ, а от небето се разнасъл глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение". Оттук произлиза названието на празника – Богоявление. Известен е и като - Кръстовден, Водици, Водокръщи и други.
На Йордановден водата има по-голяма сила
Хората вярват, че на Йордановден водата има по-голяма сила. Освен, че пречиства греховете, тя умее да лекува.
Най-характерното на този ден е освещаването на водата, в което вземат участие всички. След църковната празнична служба, свещеникът хвърля кръст във вода - река, корито, чешма, а най-смелият ергенин го изважда. Вярва се, че който улови кръста, ще бъде здрав през годината. Ако кръстът замръзне, годината ще бъде здрава и плодородна.
С китка босилек свещеникът поръсва хората за здраве. От осветената вода се носи и вкъщи за да се поръси за здраве или да бъде лек през годината, ако се наложи. Всеки си измива ръцете и лицето „за здраве" с кръстена вода. Къпят се и именниците.
Празнична трапеза
Вечерта срещу празника е последната, трета кадена вечеря. Ястията за деня са само постни - мед, орехи, вино, прясна пита, колачета, фасул, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, варено жито, вино.
След вечерята се чупят орехи и по тях се гадае за бъдещето - здравата ядка означава здраве, развалената - болест. Свещта от трапезата се запазва и когато гърми през годината се пали, за да не пада гръм.
На Йордановден се меси обреден хляб, за направата на който се използва част от светената вода. Всеки от дома трябва да си вземе късче, за да бъде здрав и да се радва на късмет и успехи през годината. Още Поверия за Йордановден
Любопитно за Йордановден
Някои смятат, че именно от Йордановден тръгва обичая, според който именниците се мокрят за здраве и късмет.