12.05- Св. Герман
Честито на именниците: Герана, Герасим, Герда, Герман, Геро, Джерман, Искра, Искрен, Геран, Гера, Геранка, Герка, Германка!
Почитаме Свети Герман, повелителят на летните бури!
Светецът е господар на летните дъждове и бури. Наречен още Герман Градушкар, защото пази хората от градушка. Празникът се празнува за измолване на дъжд и срещу градушка. Според народното поверие има четирима градушкари Вартоломей (11 юни), Лисе (14 юни), Видовден (15 юни), но Герман е главният градушкар.
На този празник не се работи, особено полска работа. Не се впрягат воловете, за да не бие градушка.
Старите хора разправят, че град правят мъртвите на оня свят, и то грешниците, и го трупат на купове, откъдето дядо Господ взема ледени зърна и бие с тях грешниците на земята.
Свети Герман Градушкарят изпращал глух старец да води градушката, като му наръчвал: „води я там, дето вчера не си ходил!", пък той чувал „води я там, дето вчера си ходил" — затуй град бие там, където е удрял и по-напред.
Облакът с градушката се предвождал от кръстат орел. Хората, като видят такъв облак, гърмят с пушка срещу него, та плашат орела да заведе облака на друго място. А когато започне да вали град, вземат брадва и нож и ги поставят на земята с остриетата нагоре, за да пресекат града на дъжд. Също, за да престане градушката, нареждат на момче и момиче, които са първаци или изтърсаци от две нероднински семейства, да глътнат едновременно по едно ледено зърно. После те стават побратим и посестрима.
Ако на тоя ден се зададе облак и гърми, всички излизат от къщите - мъже, жени и деца и викат: "Германе, върли праздниче! Пренеси я (градушката) в пусти гори, дето секира не сече, дето колак се не меси и петел не пее!".
На този ден се изпълняват обичаи за предизвикване, измолване на дъжд. Техният магически смисъл е да омилостивят Герман и измолят благодатен дъжд. Ако това стане, всички излизат на нивите и благославят Герман, гърмят с пушки в знак, за да ознаменуват чудото.