Терапия с плетене
Изследвания за терапевтичната стойност на плетенето
През 2013 г. проучване на повече от 3500 плетачи от цял свят установява, че 81,5% от анкетираните се оценяват, че се чувстват по-щастливи след плетене.
Стимулиращи ума дейности, които са били използвани от професионални терапевти, за облекчаване на симптомите на депресия и за подобряване на двигателните функции при хора със заболявания като болестта на Паркинсон, казва Шарън Гутман , ерготерапевт в Колумбийския университет в Ню Йорк, са били заменени със занаяти като плетенето, защото са предлагали по-трайни и дългосрочни ползи за здравето.
Когато през 2007 г., Гутман и Виктория Schindler изследват научната литература, която анализира неврологичната основа за това как хобита и дейности са свързани със здравето и благосъстоянието. Те откриват, че участие в такива дейности като изкуства и занаяти, музика, медитация, домашни ремонти и четене стимулира ума, намалява ефектите от свързани със стреса заболявания и забавя когнитивен упадък. Но изследователи започват да изучават неврологични основа за това защо тези дейности са добри за ума.
В проучване през 2012г., Mayo Clinic професор по неврология и психиатрия Yonas Геда и колеги изследвали ефектите от дейности, включително плетене, шиене на юргани и игри в 1321 възрастни, близо 200 от които са с леки когнитивни увреждания, на междинен етап между нормалното стареене и деменцията. Изследователите са установили, че тези, които участват в създаването, компютърни дейности, играят игри и четат книги са 30 до 50 процента по-малко вероятно да имат леко когнитивно увреждане, отколкото тези, които не го правят.
Геда отбелязва, че дейности като занаяти могат да помогнат за изграждането на "когнитивните резерви и способността да се буферира и издържат много нападение от лоши химикали в мозъка, и натрупване на лоши протеини". Той посочва изследвания върху мишки и плъхове, които живеят в среда с добавени колела и играчки - доказва се че в такава в обстановка е по-малко вероятно да развият когнитивни проблеми като деменция и болестта на Алцхаймер.
Една от причините, казва Гутман, е че тези дейности ангажират няколко от лобове на мозъка - фронталния лоб, който ръководи зоната за обработка на награди, внимание и планиране, на париетален лоб, който обработва сензорната информация и пространствена навигация, тилен лоб, който обработва визуална информация, темпоралния лоб, който се занимава с съхраняване на спомените и тълкуване език и смисъл и малкия мозък, който координира прецизност и график на движение.
Ползването на тези участъци от мозъка, стимулира нервните връзки и поддържа връзките да работят бързо и ефективно, казва Гутман. Колкото повече използвате тези връзки, толкова повече те изглежда да останат непокътнати и да се запази функцията на нашия мозък да отблъсква заболявания като деменция.
Досега само една шепа от проучвания са изследвали терапевтичния потенциал на занаятчийските дейности.
В едно проучване, 38 жени - хоспитализирани за анорексия получиха въпросник за тяхното психологическо състояние, след като се научил и да плетат. След около един час и 20 минути на плетене на ден в продължение на около три седмици, 74 процента от тях съобщават за по-малко страх и загриженост за тяхното хранително разстройство. Същият процент съобщават, че плетене имало успокояващ ефект, а малко над половината казват, че плетенето им е дало чувство на гордост, удовлетворение и постижение .
Има също и анекдотични доказателства за благоприятното здравословно въздействие на плетенето. Така например, McLean - която предлага инструкция по плетене за болногледачи, болничен персонал, пациентите и роднините на пациентите установява, че участниците "са по-малко притеснени и се чувстват страхотно, когато завършат трикотажни проекти", казва основателят на групата, Carol Caparosa. "Ние работим с много нови майки, чиито бебета се раждат преждевременно и те не могат да бъдат в състояние да държат децата си в продължение на седмици след раждането им, но те могат да им оплетат една шапка, която им носи огромно чувство на гордост и усещане за майчинството.
Ритмичните движения на плетене действат, като медитация, казва Кари Барон, асистент професор по клинична психиатрия в Колумбийския университет в Ню Йорк и съавтор на книгата Как да се изгради щастие с вашите собствени две ръце. В допълнение, казва тя, когато човек вижда как един проект се оформя, това осигурява дълбоко чувство на удовлетворение. Животворната сила да изработи един проект е завладяваща и така работата го грабва. Той работи по един положителен начин, а работата му действа като антидепресант.