Раждане на занаятите в България
ЗАРАЖДАНЕ НА ЗАНАЯТИТЕ В ДНЕШНИТЕ БЪЛГАРСКИ ЗЕМИ
Козарева могила се намира край гр. Каблешково, община Поморие. Проучването й започва през 1991 г. от екип на Катедра Археология на Софийския Университет „Св. Климент Охридски”.
Резултатите от проучването на селището и принадлежащия му некропол от късния енеолит (втора половина на V хил. пр. Хр.), представящи културата на населението на Югозападното Черноморие от този период показват, че тогава в днешните български земи за първи път в света започва развитие на металургия, основана на рудодобив, развива се обменната търговия, появяват се първите специализирани производства – занаятите. Заражда се най-ранната в света цивилизация.
В селището е открита голяма грънчарска работилница с пещи за печене на керамика, пълни със съдове. Това дава основание да се предполага ранна форма на специализирано керамично производство, предназначено за търговски обмен. Особено интересни за археолозите, а и за широката публика, са намерените амулети, направени от човешки черепи – форма на почитане на предците. В некропола са открити гробове, съдържащи глинени съдове и сечива от мед и кремък, каменен скиптър и едни от най-големите известни кремъчни пластини – символ на престиж за онова време. Находките от разкопките са представени като илюстрация на различните праисторически производства – керамични съдове и инструменти и материали за производството и украсата им, медни предмети, оръдия и оръжия от кремък, яспис и серпантинит, инструменти от кост, накити от кост миди и мрамор, амулети и идоли.
Информация: Община Варна