Майстор Цвети Терзиева участва в 10 дневно Изложение на занаяти в Долината на розите
Карлово отбеляза Празника на розата с майстор Цвети Терзиева
Светът дойде в Карлово на Празника на розата. Най-чаканият и обичан от карловци празник започна в розовите градини край града. Розовата долина огласиха с песните си гласови певици от целия карловски регион.
Празникът на розата е тържество и на духовността. Така го почете и Историческият музей в Карлово с 10 дневно изложение на български занаяти.
Майсторката на народния занаят Художествено плетиво инж. Цвети Терзиева се включи в уникалното изложение на занаяти в емблематичния музей, в което участваха както занаятчии от общините Карлово и Сопот, така и от страната.
Креативната майсторка инж. Цвети Терзиева бе подготвила ръчно направени плъстени кукли, тъкана кукла, художествена везба и плетени изделия.
Директорът на Исторически музей Карлово Мария Деянова връчи грамота на талантливата майсторка от Разград.
Гостите на музея останаха изключителни впечатлени от великолепното изложение на най-красивия Празник на розата, организиран от Община Карлово.
Не спираше потокът от желаещи да влязат в музея. Тук в един от най-стойностния и автентичен архитектурен ансамбъл и един от най-красивите в България, съхранен от епохата на Българското възраждане, наситен с богата история, каквато е сградата на музея с чудесния и уютен карловски двор под сянката големите кестени, те се потопиха в неповторимата възрожденска атмосфера и красота на Карлово. През своето повече от стогодишно съществуване музеят е едно от паметните места за Апостола, за революционната му дейност, за неговите най –верни карловски сподвижници, Тук се пази паметта за карловските дарители, просветители и книжовници, стотици културни ценности от праисторията, античността, средновековието, възрожденската епоха и новото време, сред които има изключително ценни образци. Съхранено богато историческо наследство, ценна музейна колекция –музей, с който всеки град би се гордял. Тук историята и старинните занаяти оживяваха с песента на старите гайтанджийски чаркове и аромата на старинната гюлпана.
Посетителите се докоснаха и до старинния български занаят, представен от майсторката на народния занаят Художествено плетиво инж. Цвети Терзиева, изработка на уникалното цвете на капанците - традиционния им накит - Капанската китка. Повече =>
Фестивалът е част от програмата във връзка с честванията по повод 200 години от рождението на Евлогий и 195 години на Христо Георгиев, както и за 150 години от рождението на Даскал Ботьо Петков.