Българска Плетена Сурвачка
Дряновата сурвачка – още наричана сурукница, сурвакница, сурвакия, традиционно използвана в България на Васильовден – това е 1 януари, има различна украса в различните краища на страната, но общо взето, формата и е строго стилизирана.
Но сурвакниците на майстор Цвети Терзиева са уникални. Използвала е 100% ефектна прежда, модата на 21век.
Вплела е тъканите с еко лампички. Създала е една страхотна атмосфера.
Подходящи за офис и дом.
Но майсторката е запазила и самата традиция - като има истински оригинални сурвакници характерни за нейния край на България.
В Централна и Източна България, сурвачката се украсява с плодове, зърна и хлебни изделия, докато в Западна България често се окачват и монети.
Задължително е обаче сурвачката да е дрянова пръчка, а нейните клонки да се привържат така, че тя да добие формата на единично или двойно кирилско “Ф”, а най-отгоре да остане снопче от връхни клончета.
Сутрин рано, или още в първите часове на празника, младите сурвакари – наричани още суркуватници, суркувачи посещават стопаните и чрез отмерени удари със сурвачката по техния гръб изричат благопожелания за здраве, благоденствие и сполука.
Вярва се, че сурвачката носи магическа сила и прави пожеланията по-реални.
Дряновата пръчка, оформена като сурвачка обаче има магическо действие само в един ден от годината, през другите дни тя е обикновена вършина!