1.01 - Васильовден - традиция и обичаи
В първите часове на Новата година започва обичаят Сурва (Сурваки)
Във всеки дом влизат сурвакарите - групи от малки момчета - деца, или по-големи - ергени-сурвакари. Те са облечени в празнични носии и носят прясно отсечени, сурови дрянови пръчки, украсени с парички, пуканки, сушени плодове и червени вълнени конци. Едновременно със сурвакането момците сурвакари пожелават здраве, щастие и берекет на всеки от семейството, започвайки от най-стария.
"Сурва, сурва година, весела година,
зелен клас на нива, голям грозд на лозе, жълт мамул на леса,
червена ябълка в градина, пълна къща с коприна,
живо-здраво догодина, догодина, до амина."
В знак на благодарност стопаните ги даряват с орехи, пуканки, сушени плодове и дребни парички.
Св. Василий дава началото на Новата година
Първият ден от Новата Година е известен като Васильовден. Почитаме Свети Василий Кесарийски, отдал целия си живот в служба на христовата вяра. В представите на българите светецът е имал силата да разваля магии, да лекува от уроки и зли сили, да спасява душите от униние и отчаяние.
Трапеза
Празничната трапеза задължително се прикадява с тамян. Това е втората от трите кадени вечери от зимния празничен цикъл в българския бит. Първата е на Бъдни вечер, а последната е срещу Богоявление (Йордановден). Вярва се, че тамянът не само освещава блюдата, но и предпазва къщата от уроки, зли орисници, вещери и магьосници.
Традицията повелява на празничната трапеза да има задължително варено жито и вино, изобилие от месни храни, пита и баница с късмети от дрянови клонки, наречени на домашните животни, здравето, къщата, богатството. Главата на семейството завърта тавата три пъти в чест на Светата Троица - Бог Отец, Бог Син и Бог Свети Дух. Парчето, което се падне срещу него, се отделя за Света Богородица и се поставя под иконата й. След това всеки сам си избира парчето с късмет от баницата. От празника се запазват сурово жито, орехи и недогоряла свещ за третата Кадена вечеря на Йордановден.
Честито на именниците!
На този ден именници са Васил, Василен, Василена, Василий, Василка, Васка, Весела, Веселин, Веселина, Вълко, Вълчо.