Баба Яга - Оригинален подарък от майстор инж. Цвети Терзиева - 70см
Баба Яга си вземи, да те пази от беди. 100% УНИКАТ. От майстор инж. Цвети Терзиева.
Суеверие гласи, че ако си закачиш нейна фигура на входната врата, тя ще те пази от лошите неща, които могат да влязат в дома ти като ги отблъсква с метлата си. Също така ще ти донесе късмет и благополучие в семейството.
Всяка баба Яга е уникална сама за себе си. Една с една няма еднаква. 100% естествени материали. Всичко е абсолютно натурално и истинско. Всяка от тях - различен образ, а нещото, което ги обединява - поверието, че поставена на прага на дома, тя прогонва всички нечисти и недобри помисли на гостите на този дом и пази къщата от зли духове.
Най-характерна и най-познаваема нейна черта е дългият и нос. Нейният образ е зает от митологията на древните славянски народи. Тя е митично същество или богиня.
Яга е баба, която прогонва злото с метлата си и колкото е по-грозна и сърдита, толкова повече злото ще се страхува от нея.
Ръчно плетените сувенири на майсторката на народния занаят Художествено плетиво инж. Цвети Терзиева са точния избор за вас и за вашите близки. Изберете и се насладете!
Баба Яга е персонаж от славянската митология и фолклор (особено приказния) на славянските народи. Тя е грозна старица, която има власт над вълшебни предмети и е надарена с магически сили.
Баба Яга се среща в руските, чешките и словашките приказки. Тя е ритуален свещен персонаж в бившите славянски земи в Каринтия, Австрия, персонаж от празника Масленица в Черна гора и нощен дух в Сърбия, Хърватия и България. На чешки и словашки се нарича Йежибаба, на руски, български и полски - Баба Яга, при останалите южни славяни е позната като и Баба Рога.
В някои истории тя съхранява жива и мъртва вода, и вълшебно огледало. Владее висша черна магия. В много истории обаче ролята й е не само отрицателна, често срещаният мотив е, когато до нея идва герой, рядко героиня, който моли за съвет или помощ. В тях главният герой често посещава три малки сестри, всяка по-възрастна и по-мъдра от предишната. Примерите включват приказките Жаба-царица и Финист, яркият сокол.
В съвременния възглед Баба Яга е господарката на гората, владетел на животни и птици, всемогъщата стара жена, пазител на границите на „другото царство“, царството на смъртта. Според тази версия, Баба Яга е водач (на душите на мъртвите) към другия свят и едиият й крака й е от кост, за да може с него да стои в света на мъртвите.
В древни времена мъртвите са били погребани в домовини - къщи, разположени над земята върху много високи пънове с корени, надничащи от земята, приличащи на кокоши крака. Домовините са били поставени по такъв начин, че вратата им е обърната не към селището, а към гората. Хората се отнасяли към починалите предци с благоговение и страх, никога не ги безпокоели за нищо, страхувайки се да не причинят бедствие, но в трудни ситуации все пак отивали там, да помолят за помощ. Така, че Баба Яга е починал прародител, мъртвец, който плаши децата.
Според други източници Баба Яга за някои славянски племена е жрица, която ръководи обредът на кремация на мъртвите.
Образът на Баба Яга се разглежда, като принадлежащ на два свята - на мъртвите и на живите. Смята се, че образът на колибата на „кокоши крака“ в гората символизира, че тя е или в друг свят (центъра на подземния свят), или на изхода на човешкия свят (хижа в края на гората), а „кокошите крака“ са били „пушени“ (опушени с дим) стълбове, върху които славяните поставяли „къщата на смъртта“ - дървената къща с останките на мъртвеца вътре (славянски погребален обред от VI - IX в.). Баба Яга вътре в такава колиба е била едновременно жива и мъртва: лежала е неподвижно и не виждала живите хора, дошли от света (живите не виждат мъртвите, мъртвите не виждат живите), докато не ги подуши, тъй като миризмата на живите е неприятна за мъртвите.
По правило героят намира колибата на Баба Яга на границата на световете, когато отива в друг свят, за да освободи пленената принцеса. За да се присъедини към света на мъртвите, героят моли Баба Яга да го нахрани и напои (да му даде храната на мъртвите), да се изпари в баня и да го сложи в леглото (което е свързано с подготовката на мъртвеца за погребение). Има вариации, в които героят е изяден от Баба Яга и по този начин попада в света на мъртвите. И така, след като издържа изпитанията в хижата на Баба Яга, героят, подобно на нея, се оказва, че принадлежи към двата свята, придобива магически качества, подчинява различните жители на света на мъртвите, побеждава чудовищата, които го обитават, отвоюва от тях красивата принцеса, а на финала сам става цар.