Традицията на някогашните наши прадеди да връзват мартеница
С настъпването на Баба Марта си осигурете празнично настроение с ръчно изработени мартеници, които да си направите сами в къщи. Както едно време нашите баби, майки са правили.
Някога на ръчичката се е носела само усукана бяла и червена вълна. А на новородените животни връзвали на вратлето. Намотките приличали на бримки, които се завързвали в края на конеца. Това са най-простите прибавки към усукания конец.
Пискюлчето се правело също както намотката, само че по-дълго. После се връзвало малко от снопчето за главичката, а в долния край се срязвало и оставало свободно да виси. Затова някои ги наричали висулки.
Пижо и Пенда се изработвали от пискюлчета.
Опитайте и вие. Отделете малко прежда за ръчички, вържи в кръста, а останалото разпредели за крачета на Пижо или пък го оставете свободно за поличка на Пенда. В някои краища на България тези куклички от конци наричали Рачо и Дежка. Можете да украсите пазвата им с проста шевичка, да сложиш престилчица на Пенда и калпаче на Пижо.
Мартеничките във вид на парички са много лесни. Изрежете две картонени кръгчета с малка дупка в средата и ги обримчете. После изрежете по периферията, прекарайте предварително усукан бял и червен конец и вържете. Изравнете с ножицата и притиснете с тежест.
Помпоните се правят по същия начин както паричките, само че с повече обшивки, за да стане по-плътна топчицата. От жива вълна те стават много пухкави и красиви.
Но ако нямате време и необходимата доза въображение да се заловите сами с изработването на мартенички, спокойно можете да се доверите на вдъхновението, идеите и предложенията на занаятчийката инж. Цвети Терзиева.
За поръчки и информация
Заповядайте в ателието на инж. Цвети Терзиева или пишете на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Инж. Цвети Терзиева е занаятчия Художествено плетиво от Разград, член на Занаятчийската камара, управител на Занаятчийско предприятие “Цвети Терзиева”.