Народни поверия за Лазаровден
1. Ако лазарките при ритуалното обикаляне на домовете пропуснат някоя къща, според народното поверие нещастие ще сполети този дом. Макар и много рядко момите нарочно не отиват в дадена къща. И в никакъв случай не посещават домовете не “падналите” и отхвърлените.
2. Според вярванията на другия ден - Цветница се разпускат мъртвите от гробовете, а на Арахангеловден се затварят обратно. За да се засвидетелства почитта си към тях се устройва Лазарската задушница. Затова в навечерието на Лазаровден жените ходят на гробището, прекадавят и преливат с вино гробовете на своите близки и раздават за душите им краваи и жито. Същата вечер или на Лазаровден всяка стопанка раздава в селото малки обредни хлебчета в зависимост от броя на починалите, но винаги нечетно число. Вярването за разпускането на мъртвите поражда и паленето на огън при гробовете, което се извършва преди изгрев слънце в нощта на Лазаровден срещу Цветница.
3. Според народното поверие, девойка, която е лазарувала и се е кумичила, не може да бъде похитена от змей. Тя вече има право да се моми, да очаква сватове и да се ожени.
4. Стопаните са дарявали лазарките за песните и пожеланията им със сурови яйца, които трябвало да бъдат боядисани на Велики четвъртък. Даряването с яйца е криело дълбок символ. Тъй като името Лазар означава здраве и дълголетие, така и суровото яйце е символизирало безсмъртието. С това яйце девойките можели да развалят магии и да предричат бъдещето. Най-простият начин за разваляне на магия е бил да се постави яйце до главата на спящата девойка, а на другия ден да се изхвърли в течаща вода.