Поверия и суеверия за Видовден
На 15 юни се посреща Видовден.
Прието е, че на този ден не трябва да се подхваща никаква работа, за да не се разгневят светците градушкари Вартоломей и Елисей, братята на Вида.
Видовден се празнува също за здраве на очите и против слепота - в навечерието на празника се поставя китка трендафил в дъждовна вода, събрана от листата на растението вида лугачка, и се вярва, че тя лекува болни очи.
На Видовден момите изпълняват магически практики и любовни гадания: мият се с "видовденска" вода, за да са хубави и буйни косите им и да са красиви лицата им; срещу празника те отрязват три стръка от растението шавар, наричат ги на имената на момците, които харесват, и вярват, че до края на годината ще се омъжат за момъка, чийто стрък е израснал най-високо.
Позната е практиката момите да изнасят от раклите чеизите си и да ги простират по оградите. По този начин ги проветрявали, слънцето ги напичало, но не само това. По-важното било да ги видят съседите и ергените.
Видовден е свързан и с култа към слънцето. На празника хората стават рано, за да видят как изгрява слънцето. Вярва се, че това ще ги направи здрави и весели.