31.08- Полагане честния пояс на Пресвета Богородица
Честит имен ден на: Гена, Гено!
Поясът на Пресвета Богородица, който тя носела през земния си път и с който пристягала ризата си, представлява коланче с широчина около един пръст. Той е изследван от учените, в резултат на което е потвърдено, че е направен от камилска вълна и е избродиран със златни нишки. Според археолозите именно благодарение на този факт поясът не се е повредил през вековете.
След Успението на Пресвета Богородица била запазена освен дрехата й, но също така и нейният пояс, изплетен собственоръчно от нея от камилска вълна. По нейна поръка поясът й бил поверен на Свети апостол Тома, а после бил предаван по наследство между благочестиви християни, живеещи в Йерусалим. Тази реликва е особенно ценна не само поради това, че с нея се е опасвала Царицата небесна до края на земния си път, но и защото до нея се е докосвал Сам Господ Исус Христос, когато се намирал в прегръдките на пречистата си майка.
В V век при царуването на Аркадий, син на Теодосий Велики, честният пояс на Света Богородица бил пренесен от Йерусалим в Цариград и положен в скъпоценен ковчег във Влахернския храм "Света Богородица".
В Х в. честният пояс бил прославен чрез особена личба. Византийската императрица Зоя, съпруга на император Лъв VI Философ (Мъдри) (866-912), след като дълго време страдала от душевна болест, получила насън откровение, че ще оздравее, ако на нея бъде положен поясът на Пресвета Богородица. Императрицата разказала за това на съпруга си и император Лъв веднага помолил патриарха да открие пояса на Света Богородица. Печатът бил свален и раклата отворена. Честният пояс на Пресветата Божия майка се оказал цял и съвсем неповреден от времето, а всички го целували с благоговение.
Щом патриархът опасал с пояса императрицата, тя веднага се освободила от демонското мъчение и напълно се изцелила от недъга си. Заради даруваната милост били отправени благодарствени молитви към Господ Исус Христос и пречистата му Майка, а в знак на благодарност императрица Зоя избродирала пояса със златни нишки. След това честният пояс тържествено бил положен отново в ковчега, в който по-рано се съхранявал.
За спомен на това чудо над болната царица бил установен в началото на Х в. празникът "Полагане честния пояс на Пресвета Богородица", който всички християни честваме на 31 август.
Днес почитаме също и Свети свщмчк Киприан
Свещеномъченик Киприан е един от отците на Църквата от трети век - време на почти непрекъснати гонения срещу Христовата църква.
Проявил интерес към християнството, запознал се с трудовете на презвитер Тертулиан и под негово влияние бил приет в християнската община в Картаген. Той раздал имуществото си и се преселил в дома на презвитера Цецилия. Година след това Св. Киприан бил ръкоположен за презвитер, а след смъртта на епископ Донат - за епископ.
По време на гоненията на император Валериан светителят бил изпратен на заточение. В изгнание той написал много писма и книги. Тъй като желаел да пострада в Картаген, той сам се върнал там. Заради отказа му да принесе жертва на идолите, Свети Киприан бил посечен с меч.
По материали на: Дякон д-р Петър П. Симеонов