15.08- Голяма Богородица - традиция и обичаи
Честито на имениците: Мария, Мара, Марена, Марилена, Мариан, Марияна, Борис, Богдан, Богдана, Боян, Бояна, Богомил, Богомила, Богомир, Богомира, Богослав, Богослава, Божан, Божена, Божин, Божина, Божил, Божила, Божидар, Божидара!
Почитаме Успение Богородично - Голяма Богородица! Денят се празнува в чест на Богородица, която е покровителка на жените, на бременните жени, на майчинството, децата и семейното огнище.
Православни и католици днес честват Успение - заспиване, на Пресвета Богородица, който е един от 12-те големи християнски празници. Това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния си живот и отива при сина си.
Три дни преди смъртта й Архангел Гавраил с палмова клонка в ръка известява на Пресвета Богородица, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното желание на благословената Дева Мария е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.
В уречения ден сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа й с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Богородица е възкръснала.
Успение на Света Богородица е голям народен празник. Никой нищо не работи. Още поверия...
Раздават се осветени на тържествена литургия в църква, от първите плодове за сезона - дини, грозде, а също и обредни хлябове, които жените раздават за здраве и за починалите близки. За църквата се даряват свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
Вярващите търсят покровителството на Света Богородица за житейските си проблеми.
На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - с курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести.
Болни нощуват на свети места за здраве и изцеление.
Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде.
Богородичните веселби продължават до късна нощ.