26.10- Димитровден - традиция и обичаи
Честит имен ден на Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Димка, Дима, Димчо, Димитричка, Драган, Димана, Митко, Митка, Мита, Митрана! Бъдете живи, здрави и щастливи!
Днес е Ден на строителя, Професионален празник и на ковачите, техниците, инженерите и металурзите!
На 26 октомври православната църква почита паметта на Свети Димитър.
Според народния календар, Димитровден бележи края на есента и началото на зимата. Както е казано в една стара поговорка: "Свети Георги лято носи, а Свети Димитър – зима". От този ден нататък може да завали и първият сняг.
В представите на нашите предци Свети Димитър язди бял кон, а снежинките падат от бялата му брада. На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове. Още поверия за Димитровден
Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със силите на мрака, със смъртта и студа. Затова около празника е една от най-големите задушници – Димитровденската. Тя се прави в съботата преди празника като се раздават питки и жито за помен. В иконографията най-често свети Димитър е изобразен на кон, убиващ Лий – символ на неверника антихрист.
Традиционната трапеза на този ден включва курбан от овче месо, пиле яхния, гювеч, пита с ябълки, печени ябълки, варена царевица, тиква, зеленчуци, ракия и вино.
По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именника, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави именниците цяла година.
Музиката свири през целия ден и всички празнуват!