10.05- Професионален празник на химика
На 10 май своя Професионален празник отбелязват всички химици. Денят е определен с решение на Общото събрание на Българската камара на химическата промишленост от 2001 г.
Химията е наука, която изучава състава, структурата, свойствата и поведението на веществата, както и преобразуванията им вследствие на различни химични реакции. Химията е природна наука, свързана с изследванията на атоми, молекули, йони и други форми на веществата, както и на идеите за енергия и ентропия във връзка със спонтанността на химичните процеси.
Химията е една от най-древните науки. Първите философски опити за обяснение на някои явления започват в Древна Гърция.
Смята се, че самото название „химия“ произхожда от древното название на Египет — „Кем“ или „Хем“.
Човекът, официално признат за основоположник на съвременната наука химия, е Антоан Лавоазие, френски учен, формулирал закона за запазване на масата. Независимо от него, в Русия през 18 век Михаил Ломоносов формулира закона за запазване на веществото при химичните реакции и закона за запазване на енергията, като развива оригинални схващания за молекулния строеж и природата на топлината. За революционна заслуга в областта на химията се смята организирането и подреждането на откритите химически елементи от руския учен Дмитрий Менделеев.
Учените, изучаващи и изследващи химията и нейните закономерности се наричат химици.