4.12 - Света Варвара
На 4 декември почитаме Света великомъченица Варвара. Тя покровителства плодородието, децата, домашните птици, болестите и най-вече шарката, по-специално дребната шарка. Хората я наричали "Баба Шарка". В българските вярвания света Варвара закриля починалите от внезапна смърт - които са нямали време да се покаят и причестят.
Народни обичаи в деня на Света Варвара
На този ден жените месят и раздават за здраве „къпани" питки, варят царевица в подсладена със захар вода, докато се развари. Вярват, че в зърната й е събрана цялата енергия на слънцето и земята, която дава живот и здраве. Затова всеки, който хапне царевица на този ден ще е бодър и жизнерадостен през цялата година. За празника стопанките месят още медена пита и наливат прясна вода – да е сладък и щастлив живота.
В деня на Света Варвара млади девойки "варварки" с нови премени, обикалят по къщите и орисват хората на щастие и берекет. Стопаните ги даряват за благодарност с боб, сушени плодове, ябълки и брашно.
Трапезата
На трапезата се слага пита с мед, ошав, пълнен пипер, пшеница, боб и други постни ястия, които се прекадяват. Свещта се пали и през другите две кадени вечери – срещу Коледа и срещу Сурваки.
Символика на “Варварската свещ”
Върху обредния хляб се пали голяма “варварска свещ”, после стопанката на къщата разчупва питата високо над главата си да пораснат класовете и децата. Свещта се пали и през другите две кадени вечери – срещу Коледа и срещу Сурваки. "Варварската свещ" се смята, че има магически свойства и се пази през цялата година. Вярва са, че ако я запалят при буря или градушка тя ще се разпръсне и че ще помогне ако трудно ражда добитъка.
Ритуали
На този ден се извършва магически ритуал на кокошките. Стопанката им хвърля зърна царевица в ограден с въже кръг и изрича думите: “Яжте, съберете се, да не ходите по чужди домове, да не се губите”.
Децата пък прескачат накладен огън на кръстопът за да бъдат здрави през цялата година и "да не ги завари Варвара".
Именници
Имен ден празнуват Варвара, Варя, Варадин, Барбара