9.12 - Зачатие на Св. Анна. Празник на майчинството
Честито на именниците: Анна, Ана, Аника, Аница, Анче, Анушка, Анита, Анелия, Анета, Ани, Анабел, Янко, Янка. Името Анна е латинска форма на староеврейското Hannah, което означава “благоразположение, милост”. С цяло изречение името може да се обясни като – “Бог, благослови ме със син!”.
На 9 декември - православната църква честваСлед девет месеца – на 8 септември – семейството било ощастливено с момиченце, бъдещата майка на Исус. Анна обещава да посвети детето си в служба на Бог.
На празника се разрешава риба
Изключение по време на Коледните пости е днешния празник, на който се разрешава риба.
Поверия и забрани
Анино зачатие е свързано и с магии и заклинания. Нощта преди празника лошите хора извършвали заклинания за раздяла, болест и смърт. Поверието твърди, че през тази нощ черните магии хващат. Затова строго се спазват различни забрани - жените не работят нищо, не бива да пипат вълна, за да не се разболеят децата и добитъка, мъжете не бива да излизат от селото, защото по поляните играят самодивите и видят ли мъж отвличат го. Пред вратите мъжете запалват купчунки говежди тор, което прогонва злите сили. Жените мажат виметата на животните с въглен, чесън и мазнина, за да не им отнеме млечността. Ако се види мушица, тя трябва да се хване и изгори, защото злите магьосници влизат в чуждите домове като мушици и кръжат около огнището. Така се изгоря злата сила.
Още едно поверие, свързано с празника, гласи, че първият гост, посетил дома, предопределя каква година предстои на домакините. Ако гостът идва с добри намерения, семейството може да очаква добра и ползотворна година. Ако гостът е мъж, през следващата година ще се раждат предимно мъжки животни в стопанството, ако е жена - женски.
Нека правим само добро, за да бъде животът ни хубав празник!
С пожелание за бъдеще, по-светло от слънцето; щастливи мигове, повече от звездите; и любов, по-истинска от реалността!!!