Игнажден - традиция и обичаи
Честито на именниците: Игнат, Игната, Игнатий, Игньо, Игна, Иго, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Пламчо, Пламка. Името Игнатий произлиза от латинското “игнеос” – огнен.
Много здраве, любов и късмет!
Игнажден, според църковния календар, е на 20 декември, но когато датата се падне в неделя (а това е Неделя преди Рождество Христово), празникът се измества ден по-рано. В народните традиции, денят е особен и е наситен с ритуали за предсказване на предстоящата година.
Игнажден - поставя Началото на Коледните празници и Новогодишните празници!
Вярва се, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ.
Игнажден е деня, в който почитаме паметта на свети Игнатий Богоносец, наречен така защото носел Бог в сърцето си.
Много важно е какъв човек, ще влезе ПРЪВ В ДОМА ВИ на този ден!
По това кой ще влезе пръв в дома ви сутринта се гадае за здравето, плодородието и имането през Новата година.
Ако се случи ПЪРВИЯТ ГОСТ (нарича се полазник) да е добър и късметлия, семейството ще се радва на благоденствие и успехи през цялата година. Гостът трябва да благослови дома за плодородие и щастие, а домакините го даряват с плодове и го канят на обилно заредена трапеза. Още поверия на Игнажден, Гадаене по времето на Игнажден
На Игнажден е и първата кадена вечеря в Източна България от зимния празничен цикъл - Бъдни вечер, Нова година, Йордановен.
Празнична трапеза
Похапват се постни ястия, но без боб, за да няма градушки през годината. Хубаво е на трапезата да има сарми, царевица, картофи с праз, орехи, мед, варено жито.
Жените на днешния ден не трябва да работят никаква домашна работа, за да забременяват и раждат лесно.