Румънските мартеници на майстор инж. Цвети Терзиева
Майстор инж. Цвети Терзиева е решила да представи румънските мартеници на българския пазар. Ръчно направени мартеници от хартия, текстил, фолклорни мотиви ръчно избродирани. В Румъния ги наричат - Mărţişorului.
Историята на мартеницата
Преди много години едно момиче на име Дочия имала втори баща, който тя мразела. В един мразовит зимен ден той ѝ дал мръсното си палто, като я помолил да го измие в реката, докато стане бяло като сняг.
Младото момиче мило дълго време, но колкото повече го миела, толкова по-тъмно ставало палтото! Тогава се появила една старица, наречена Мартишор, която я попитала защо плаче. Тя
ѝ казала какво се е случило с нея. Мартишор ѝ рекла, че притежава магическа сила, дала ѝ червено-бяло цвете и ѝ казала отново да измие ризата и да се върне у дома.
Когато се прибрала вкъщи, палтото било чисто и бяло. Самата Дочия не вярвала на очите си. А баща ѝ си мислел, че тя не можела да свърши работата.
По някое време лошия баща отишъл в планината със стадото си. Слънце греяло в мразовития ден. Той дори съблякъл и хвърлил чистото палто, което носел. Обаче се случило, че замръкнал. Отнякъде се появила Мартишор и му казала: - Ти си, онзи, който принуди дъщеря си да изпере дрехите през зимата. Колко лошо е да останеш сега на студено и влажно.
След това изчезнал. Старецът останал сам в планината, измръзнал, а овцете били превърнати в камъни. Оттогава червеното и бялото символизират борбата между доброто и злото, между зимата и пролетта.