25.03- Благовещение - традиция и обичаи
Днес е един от най-големите християнски празници – БЛАГОВЕЩЕНИЕ!
Имен ден празнуват: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Благо, Евелина, Евангелина, Гавраил, Габриела, Гавраила и др.
На този ден Архангел Гавраил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството – сина Божий Исус Христос. Празникът се почита от много майки, защото Света Богородица е тяхна закрилница. Благовещение се празнува девет месеца преди Рождество.
Вярва се, че на този ден долита кукувицата, за да извести, че зимата си е отишла и настъпва лятото, мечката се събужда от зимния си сън, змиите и гущерите излизат от леговищата си, самодивите – господарки на горите, поляните и изворите, се завръщат във владенията си. Още поверия за Благовещение
Хубаво е да се носят пари в джоба. Вярва се, че ако те закука кукувица, за да имаш берекет, трябва да се хванеш за паричка. Облича се нова дреха. С появата на лястовиците се свалят мартениците. В този ден змиите не хапят. Болните ги чакат, като оставят дрехите си да ги пролази змия и се надяват да оздравеят.
Обредната трапеза
И на този ден, както на всички тачени празници, се събира родът. Слагала се богата, макар и постна трапеза - риба, обредна питка, мед и лучник. Лучникът се прави от две кори тесто, като в средата се нареждат всякакви зеленчуци и, разбира се, голямо количество лук. Салатата е от лук, джоджен, магданоз. Бабите казват, че дойде ли Благовещение, хората се хващат за зелено. Приготвя се супа от прясна коприва и в средата на трапезата се нареждат зеленчуци. Момичетата месят за първи път питка с мед, която раздават на съседи и роднини. Преди да седнат на софрата, домакинята отчупвала голямо парче от питата и го оставя пред прага за домашния дух – покровителя на къщата.
Днес хората не бива да се карат и трябва да внимават много с какви думи се обръщат един на друг. Хубаво е, ако са били скарани през отминалите дни да се сдобрят. Благата дума стопля сърцата, разгаря позастинало огнище, лекува всякакви рани и врати отваря....
Символите на празника са:
- Змия - тя пази домашното огнище и земите. Хората се страхуват от нея и в същото време я обичат. Тя заема важно място в този свят – държи земята да не се разпука. Знае езика на всички останали животни и може да научи човека на тази дарба. Познава всички лековити треви и билки. От нея на вълшебства се учат дори вещиците. За да се научат на чудеса, хората трябва да намерят царицата или безценния камък, който държи под езика си.
- Лястовица - тя носи вестта за настъпващата пролет и е символ на светлината. Гнездото на лястовицата носи щастие и не бива да се разваля. В средновековната литература веселото чуруликане на лястовицата прославя Бог и изрича божествени слова, показващи на хората пътя към светлината.
Благовещение е един пролетен празник, а както знаем свързваме пролетта с пробуждането на природата - както на добрите сили, така и на злите (змии, болести) и борбата между тях.
Затова този празник има и очистителна насоченост. Чрез обичаите и обредите, приложени на този ден, се цели да се сложи край на лошите сили останали от зимата и да се предпази от такива за в бъдеще, както и да се предначертае една успешна селскостопанска година.
Българинът вярва, че събудената природа се приготвя да посрещне лятото. Започват да се връщат прелетните птици, и първи от тях са лястовичките – завръщат се те от юдейските земи и с радостно чуруликане съобщават „благата вест“ за предстоящото зачатие на Спасителя.
От Благовещение до 29 август, когато според църковния календар се чества отсичането на главата на Йоан Предтеча, а народът ни го нарича Секновение, самодивите вилнеят на земята, след което се прибират на край света до следващата пролет. Преди да си тръгнат, пускат отвлечените от тях овчари. Знайно е, че тези свръхестествени същества много обичали музиката, затова напролет, като си харесали някой пастир, който свири хубаво на кавал, го омагьосвали и го водели със себе си до Секновение.