Красотата и магията на българската роза. Празник в Казанлък
Празникът на розата е един от най-красивите и живописни фестивали в цяла България.
Събитието се провежда в първите дни на юни в Казанлък и цялата розова долина. Това е периодът, през който цъфти нежната маслодайна казанлъшка роза и насища въздуха със своя аромат. Розовата долина обхваща Карловската и Казанлъшката котловина и е добре известна с отглеждането на рози. Тя е и един от символите на България.
На Празникът на розата централният площад на Казанлък става средище на празничните изяви - шествия, концерти, конкурс за красота и най-различни други. Настава пъстро и весело празненство с много песни и танци.
Събитието събира гости и туристи от цял свят, които освен че имат възможност да се докоснат до уникалната култура, местните обичаи и традиции, но стават свидетели на първия розобер. Пресъздава се ритуалът по брането на цветовете – рано сутрин, преди още росата да се е изпарила. Този момент винаги привлича множество посетители и с времето се е превърнал в уникален празник.
По време на фестивала, тук се провежда и изборът на царица Роза. Най-красивото неомъжено момиче от долината на розите е короновано за царица на фестивала.
Кулминацията на тържествата е карнавалът, който протича всяка неделя. На него участие взимат не само кукери, но и фолклорни ансамбли, мажоретки, рокери и много други.
Легенди се носят за розата, превърнала се в символ на Казанлък. Според някои преди повече от 300 години от Близкия изток е донесена маслодайната роза Дамаскиня, която и до днес се отглежда в Казанлък и Карлово. Според други, османски съдия един ден засява в градината си красив розов храст, донесен от далечна Сирия. Ароматното цвете бързо се адаптира към местния климат и започва да расте. Един ден султанът минал край градината и останал опиянен от силния аромат и красотата на храста. След което издал заповед да започне отглеждането на рози за нуждите на двореца, което сложило началото на създаването на долината на розите.