Боядисване на прежда в домашни условия
Умението да се боядисва правилно преждата позволява да се получи прежда с висококачествени цветове. Да се боядисва е възможно както нова, така и стара прежда. Чрез боядисване или изрусяване могат да се получат гранчета, боядисани в различни цветове. Ако желаем да изсветлим тъмна преждата, използваме белина.
За това е необходимо да има удобни съдове, високо качество боя и правилно подготвени прежди. В домашни условия е възможно едновременно оцветяване на максимум 600-700 грама прежда. За предпочитане е боядисването да се извършва в емайлирани съдове.
Ако искате да боядисате голямо количество прежда в един цвят, а съда не е много голям, не се опитвайте да се разделите тази прежда на две или три равни части и да боядисвате всяка част отделно, защото ще се получат различни нюанси на цвета, въпреки факта, че багрилото и водата е същата, както и преждата и нейното теглото.
Ако прежда с жълтеникав оттенък трябва да се боядиса, примерно в светло сиво или бледо розово, е необходимо преди боядисването преждата да се избели, за да се получи плътен цвят.
За боядисване на прежда обикновено се използват киселинни багрила. Нужното количество багрило зависи от теглото на сухата прежда. За да получи плътен цвят прежда с тегло 300-400g е необходимо едно пакетче боя. При боядисване стриктно се придържайте към указанията на опаковката.
Като фиксатор се използва оцет, като за 1 пакетче боя са необходими около 2-2.5 супени лъжици оцет.
За да се получи равномерен цвят на прежда може да се използва глауберова сол, тъй като тя инхибира този процес (осигурява по-бавно и по-равномерно боядисване). За 1 пакетче боя трябва една супена лъжица глауберова сол или две супени лъжици сол.
За да се осъществи равномерно боядисване е необходимо преждата да е навита на челета и завързана много хлабаво на няколко места.
15-литров разтвор е необходим за оцветяване на 1 кг прежда, ако цветът е по-нежен. Ако пък ви е необходим по-тъмен, разтворът трябва да бъде 8-10 литра.
Отначало пробвайте с малко количество прежда - около 20-30 г.
Последователност на етапите при боядисване на прежда
В половин литров буркан се изсипва багрилото и се залива с гореща вода при постоянно разбъркване с дървена пръчка.
В съд с вода, загрята до 30-50 ° C (тъй като не се препоръчва да се потапя преждата във вряща вода) се добавят 2 супени лъжици сол или една супена лъжица глауберова сол, като се разбърква добре.
След това се добавя боята, филтрирана през три слоя от тензух (не забравяйте да използвате гумени ръкавици). При избора на цвят имайте предвид, че след изсушаване, преждата ще добие по светъл нюанс.
Предварително изпраната прежда се оставя да се оттече, без да се изцежда и се поставя в горещата вода. Нагрява се в продължение на 5-10 минути (без кипене) при непрекъснато разбъркване.
След това преждата се отстранява, а в съда се добавя 1 супена лъжица оцет, т.е. половината от дозата (никога оцета не се изсипва наведнъж). Разбърква се.
Отново се поставя преждата във водата. При непрекъснато разбъркване се вари в продължение на 20 минути (Условието за успешно боядисване е непрекъснато разбъркване!).
След което преждата се отстранява от водата. Добавя се още една супена лъжица оцет. Разбърква се добре и отново се поставя преждата. Вари се още 20-30 минути.
След това съда се отстранява от огъня. Преждата обаче остава в разтвора, докато водата не стане прозрачна, а преждата - оцветена.
Тогава преждата се промива с топла вода и оцет. Ако при изплакването преждата пуска боя, това означава че разтворът е бил наситен с боя или боята е била с ниско качество. В този случай, преждата трябва да бъде повторно варена във вода с нова сол и оцет.
Боядисаната прежда се суши и навива на гранчета.
Боядисване на прежда в различни оттенъци
По желание гранчета с прежда могат да бъдат боядисани в различни оттенъци. Разтворът за оцветяване се получава при изчисляване теглото на боядисаната прежда. За 100 г прежда е необходим 2-3 литра разтвор.
За да получите нюанси на един и същи цвят, трябва да потопите суха 100-150 грама прежда в свободно състояние (да не е усукана) в разтвор с боя.
Така можете да постигнете боядисване с постепенен преход от тъмни към светли тонове.
Чудесен метод е да се използват няколко съда с различен оцветител.