Как предците ни са боядисвали прежда?
Нашите предци с голяма вещина са познавали и използвали местни естествени багрила от растителен, животински и минерален произход. Тези бои носят обобщеното название дървени бои и се отличават с устойчивост на слънце и вода.
Дървените бои основно се ползвали за вълнени прежди. Рядко за коприна.
Предците често се възползвали от естествените цветове на преждата – бяло, бежово, кафяво и черно, тъй като съчетанието между естествените цветове и боите давало остри цветови контрасти или преливащи се нюанси, тонове и полутонове.
Вещото познаване на багрилните свойства на местните растения (корени, стъбла, листа, семена, треви, цветя, кори от дървета и др.) и отличната технология – време на бране, сушене, времетраене на боядисване и др., са причина за голямото колоритно цветово разнообразие на древните изделия.
Естествени багрила, които са използвали предците ни
Най- много са естествените багрила, оцветяващи в черно, кафяво, червено, жълто, бежево и зелено. Ето как ги получавали нашите предци.
Черен цвят получавали от корите на различни дървета: водна елша, дъбови кори, кори от ясен. За закрепител използвали - зелен камък, дървена пепел или сол.
Кафяв цвят получавали от кори, листа или черасла/шлюпки на зелен орех. Може и камениче. Брането било по всяко време на годината.
Гювезиен цвят с брикав оттенък получавали от корени на брош. Брането е напролет. Предците ни накълцвали ги на ситно корените и ги сварявали. Към отварата наливали малко оцет или расолова чорба. За червен цвят употребявали и кромидови шлюпки. В зависимост от желания нюанс се добавяли шлюпки от червен кромид или от жълт.
Жълт цвят получавали при използването на цветове от млечка и кромидови шлюпки. Отвара от лайкучка, в която преждата се варяла не повече от 20 минути. Полученият цвят бил много траен ”не изпуща, докато не се скъца”. Беритбата е май-юни. Тогава също се беряли и листата от черница.
Бежево нашите предци получавали от кромидови шлюпки. Използвали се и дюлеви листа. Преждата се оставяла да ври в отварата около един час. След получаване на желания цвят се изпирала обилно в чиста вода и се сушяла на слънце. Бежовият цвят се използвал за прежда за чорапи.
Зелен цвят получавали от стъбла и листа от домати.
Син цвят получавали от синило(индиго).
Как са боядисвали предците ни?
Предварително багрилата се накисвали в топла вода най-малко за едно денонощие. На следващия ден се варяли в казан в който има прибавен зелен или син камък - в зависимост от желания цвят. Преждата за боядисване се намокряла предварително в студена вода и след това се слагала за боядисване в казана.
Навлизане на технологиите
В началото на 19 век навлизат анилиновите бои. Нашите предци са ги купували от големият есенен панаир в Неврокоп.
Днес в домашни условия всеки може да прояви своите творчески възможности и да боядиса сам прежди за плетене. Закупената боя се разтваря във топла вода в емайлиран съд. Слага се малко оцет и сол. След това се поставя предварително изпраната бяла прежда. Така ври в разтвора около един час. След което се оставя да изстине в съда с боята. Изважда се и се изплаква с вода. Суши се на слънце… Повече за боядисване в домашни условия